İşleyen Demir: Bıçak

mimarizm.com / 01 Şubat 2018
El yapımı KROP marka tasarım bıçaklar ECNP Galeri’de yılın ilk sergisinde meraklıları ile buluşuyor.

Tasarımcı Ela Cindoruk ve Nazan Pak’ın atölye ve mağazasının da yer aldığı ECNP Galeri'nin bu ayki konuğu, KROP markasının yaratıcısı Sinan Tansal ve el yapımı tasarım bıçakları. 

İşleyen Demir: Bıçak adlı sergide, sap ve çeliğinin elle işlendiği, her birinin farklı tasarımlara sahip olduğu fonksiyonel bıçakların, aslında ilkel bir alet sayılan bıçaktan çok daha fazlası olduğuna şahit olacaksınız.

Atık malzemelerle yeni hikayeler

Kullanılmış malzemelerin yeniden biçimlendirilerek farklı amaçlar için değerlendirildiği ve dünyada upcycle olarak tanımlanan geri dönüşüm felsefesini benimseyen Tansal’ın tasarımları, bu nedenle de büyük ilgi görüyor. Tasarımcı, ömrünü tamamlamış malzemelere, orijinal işlevlerini ve hikayelerini de katıp, bambaşka bir alanda yeni bir değer olarak hayat veriyor.

KROP knives, Sinan Tansal

Sapların ergonomisi ve malzemesinin yanı sıra; dünya şeflerinin ilgisini çeken çelik kalitesi ve keskin yapısı ile ulaşılabilir, kişiye özel tasarımlar olması markayı farklı kılıyor. Sinan Tansal, bıçağın aslında hayatımızda nasıl yer kapladığına ve önemine de vurgu yapıyor.

Sergi, 1-24 Şubat 2018 tarihleri arasında ECNP Galeri'de ücretsiz görülebilir.

* * *

Sinan Tansal
Mavi Sakal grubu müzisyenlerinden, film sektörüne yaptığı protez dişleri ile tanınan diş hekimi Sinan Tansal’ın çocukluğundan gelen bıçak merakı, onu önce sap tasarımı, sonra çakı ve nihayetinde dünyaca tanınan bıçak tasımlarına kadar getirdi.

Sinan Tansal

Farklı materyaller, geri dönüştürdüğü malzemeler ile yaptığı saplara, kendi işlediği çelik bıçakları ekleyen Tansal; 2014 yılında başladığı uğraşını üçüncü bir meslek olarak devam ettiriyor.

ECNP Galeri
Ela Cindoruk ve Nazan Pak’ın 25 yıllık dostluğu ve ortaklığının meyvesi olan ECNP markası, tasarım mücevherler ve objeler ile uluslararası alanda pek çok ödül almış ve dünya çapında haklı bir gurura sahip olmuştur. Nişantaşı’nda yer alan mağaza, aynı zamanda tasarım ve üretim atölyesi ve Türkiye’nin ilk ve tek tasarıma adanmış galerisi olarak öne çıkıyor. Tasarım dünyasında pek çok ilke imza atan Ela Cindoruk ve Nazan Pak’ın sahibi olduğu ECNP Galeri’de süreli sergilerin yanı sıra Cindoruk ve Pak markasına ait mücevher koleksiyonları ve ev objelerini yakından görebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :