Mario Prassinos Doğduğu Semt Pera’da

mimarizm.com / 26 Temmuz 2016
“Mario Prassinos, Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul” sergisi Mario Prassinos'u doğumunun 100. yılında sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi 14 Ağustos'a kadar Pera Müzesi'nde görülebilir.

Pera Müzesi, 25 Mayıs – 14 Ağustos 2016 tarihleri arasında sanat yaşamına 20. yüzyıl avangartları arasında Paris’te başlayan, özgün ve Türkiye için gizli kalmış sanatçısı Mario Prassinos’u ağırlıyor.

Sergi, İstanbul’da Rum kökenli sanatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mario Prassinos’un (1916-1985) resimlerinden kitap illüstrasyonlarına, dokuma örneklerinden gravürlere uzanan farklı teknikteki eserlerini bir araya getiriyor. Seza Sinanlar Uslu küratörlüğünde, uzman Catherine Prassinos ve danışman Thierry Rye ile hazırlanan, Prassinos’un çarpıcı ve özgün karakterini, sürrealizmle başlayıp realist bir anlayışa yönelen üslubunu ortaya koyan sergide, Prassinos’un İstanbul’dan izler taşıyan eserleri de yer alıyor.

Mario Prassinos, Kuzgun Kuzgun, Ağaç baskı, 28 x 36 cm, 1952

Prassinos’un, yaşamının son beş yılında yazdığı yarı otobiyografik, yarı kurmaca kitabı “Dövmeli Tepe”de sanatçının Pera bölgesinde, sanatla iç içe yaşayan bir ailenin çocuğu olarak geçmişi, savaş sonrası İstanbul’undan belleğinde kalan anıları yer alıyor. 

Alpilles, Mario PrassinosAlpilles, Arches kâğıdı üzerine Hint mürekkebi, 80 x 120 cm, 1973

Türk Peyzajları ile Geçmişe Dönüş     

Özellikle 1970’lerde resmettiği Türk Peyzajları ile öne çıkan sanatçı, bu seri ile ilgili şu notları düşüyor: “Bu manzaralarda hep bir ağaç ya da ağacı simgeleyebilecek bir şey (...) var. Bu, çocukluktan bir anı. İstanbul’un çevresindeki kırlık alanlar nispeten düzdür, yer yer birbirinden ayrı ağaç grupları vardır üstünde. Bir ağacın, ışığı arkasına almış bir ağacın kestiği o ufuk imgesini yeniden ele almak istedim.”

Othello, Mario Prassinos Othello, Yün, alçak çözgülü halı, 120 x 145 cm, 1963

Sanatçının kızı ve eserlerinin uzmanı Catherine Prassinos, sanatsal ve bilimsel danışman Thierry Rye, serginin küratörü Seza Sinanlar Uslu ve Enis Batur’un da katkılarıyla hazırlanan yayın sergiye eşlik ediyor. 

“Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul” 14 Ağustos 2016 tarihine kadar Pera Müzesi'nde görülebilir.

Pera Müzesi ziyaret saatleri
Salı’dan Cumartesi’ye: 10:00-19:00 saatleri arasında
Pazar: 12:00- 18:00 saatleri arasında 
Cuma: 18:00 - 22:00 saatleri arasında
Müze, cuma günleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :