"Keskinlikten Uzak"

mimarizm.com / 14 Ocak 2013
"Keskinlikten Uzak"

Çınar Eslek "Keskinlikten Uzak" adlı beşinci sergisi ile Pi Artworks Galatasaray'da...

Çınar Eslek'in video çalışmasının yanı sıra, beden ve bedenin geride bıraktıklarını konu edinen fotoğraflarını üst üste getirerek ürettiği fotoğraf işlerinden oluşan "Keskinlikten Uzak" başlıklı sergi, mutlak kararlılık ya da keskinlik gözeten bir tespitten çok, bulanıklık ve netlik arasında kendi çoklu bağlantılarını oluşturan bir kararlılık barındırıyor.

"Eslek'in son yıllardaki üretiminin ağırlık noktasını, beden ve mekân oluşturuyor. Sanatçı, bedene de mekâna da doğrudan yer vermeksizin bu iki kavrama işaret eden bir üretim sürecinin içerisinde yer alıyor.  

(...) Çınar Eslek'in Keskinlikten Uzak sergisini oluşturan son çalışmaları, akışkanlık, différance kavramları bağlamında değerlendirilmelidir. Eslek, akışkan bir malzeme/kavram olarak sütten yararlanarak ne mekânın kendisine ne sütün kendisine ne de bedenin kendisine dair bir ipucu vermeyerek bir anlamda kendi temsilinin izini sürüyor; bunu yaparken de, tıpkı önceki sergilerinde yaptığı gibi, zaman-mekân kavramları üzerine giderek bir anlamda kronotop (o zaman ve o mekânda) anlatılar oluşturuyor. Eslek, "akışkanlık"ı, "oluş"u biçime yansıtmak için sütün akışkanlığından yararlanıyor ve yer yer de sütün içerisinde belli belirsiz bedenlere varlık kazandırıyor.

(...) 'Değişim', 'oluş', 'kadın oluş', 'geçicilik', 'akışkanlık' kavramları, Eslek'in bu sergisinde de zaman-mekân tasarımıyla bütünleşip yeni 'yok-yer'ler oluşturmaktadır."  Burcu Pelvanoğlu, 2012, İstanbul

"Keskinlikten Uzak" sergisi, 9 Şubat 2013 tarihine kadar Pazar hariç her gün 10:30 - 19:30 arası Pi Artworks Galatasaray'da görülebilir.


Çınar Eslek

2006 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü'nden mezun olan Çınar Eslek, Marmara Üniversitesi'nde master'ını tamamladı. Eserleri 2011 yılında İstanbul Modern'de düzenlenen "Tekinsiz Karşılaşmalar" ve 2010 yılında Mardin Bienali'nde yer aldı. Eslek Pi Artworks'te "Bir de" (2011), "Dolayısıyla" (2010), "Paralel Diyar" (2009), "Farkında Değilim" (2008) adlı kişisel sergilerini açtı. 2009 yılında Paris'te katıldığı sanatçı rezidansı programının ardından, 2010 yılında Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nde bu program boyunca ürettiği çalışmalarını sergiledi. Sanatçı, 2005'ten beri Pi Artworks tarafından temsil edilmektedir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :