SALT Galata’dan Kütüphane Haftası’na Özel Etkinlikler

mimarizm.com / 14 Mart 2018
SALT’ın 54. Kütüphane Haftası paralelinde hazırladığı program, kütüphanelerin dijital çağdaki dönüşümüne odaklı bir söyleşi ile "The Last Bookshop of the World" adlı belgesel film gösteriminden oluşuyor. Dört edebiyatseverin “dünyanın son kitabevini” kurmak amacıyla birlikte çıktığı yolculuğun hikâyesini anlatan belgesel, Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

The Last Bookshop of the World [Dünyanın Son Kitabevi] (2017) belgeselinden bir kare, ©Oy Bad Taste Ltd. 


27 Mart, 19.00
SALT Galata, Atölye II-III

Söyleşi: ​Sezin Romi ve Işıl İlknur Sert
Kütüphanelerin Dönüşümü

Dijital teknolojilerin gelişimi, çeşitli belge ve kaynaklara çevrimiçi erişim kolaylığı ve e-yayıncılık kütüphanelerin dönüşümünde nasıl bir rol oynuyor? SALT Araştırma ve Programlar’dan Sezin Romi ile İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden Işıl İlknur Sert’in katılımıyla gerçekleştirilecek söyleşide bu sürece odaklanılacak. Kütüphanelerdeki yeni mekân tasarımları ve kullanıcı hizmetlerinin yanı sıra kütüphane 4.0 ilkeleri ile ilişkili kavramlar çeşitli örnekler üzerinden değerlendirilecek.

SALT’ın 54. Kütüphane Haftası paralelinde hazırladığı program kapsamında gerçekleştirilen konuşmanın dili Türkçe’dir.

* * *

29 Mart, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

Gösterim: The Last Bookshop of the World [Dünyanın Son Kitabevi] (2017)
Yönetmen: Rax Rinnekangas
86 dakika
Almanca, Fince, Fransızca, İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Avrupa’nın farklı ülkelerinden dört kitapsever, çeşitli dillerde kaleme alınmış zengin bir edebiyat seçkisini yerleştirebilecekleri bir kitabevi kurmaya karar verir ve İspanya’nın çöllerine doğru yola çıkar. Bu değerli kitapların kentleşme ve teknolojinin olumsuz etkilerinden ancak uzak diyarlarda korunabileceği inancıyla işe koyulurlar. Birbirlerini daha yakından tanımalarına imkân veren bu yolculuk, sevdikleri pek çok eseri yeniden keşfetmelerini de sağlayacaktır.

Türkiye’deki ilk gösterimi SALT Galata’da gerçekleştirilecek The Last Bookshop of the World [Dünyanın Son Kitabevi] (2017), okuma tutkusunda ortaklaşan bu dört insanın hikâyesine odaklanırken bağımsız kitabevlerinin karşı karşıya kaldığı güçlüklere de dikkati çekiyor.

SALT’ın 54. Kütüphane Haftası paralelinde hazırladığı program kapsamında gerçekleştirilen gösterime katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :