KADIN MİMAR

mimarizm.com / 29 Nisan 2021
Türkiye’deki Goethe-Institut'ların hazırladığı, mimarlık mesleğinde kadınlara odaklanan "KADIN MİMAR" isimli çevrimiçi serginin açılışı, 4 Mayıs 2021 tarihinde, Dr. Meral Ekincioğlu moderatörlüğünde, Prof. Dr.-Ing. Mary Pepchinski ve Prof. Dr. Özlem Erdoğdu Erkarslan tarafından yapılacak.

© Goethe-Institut

Kadınlar yaklaşık 100 yıl önce mimarlık eğitimi alma hakkı için mücadele etmiş olsalar da, bu meslek günümüze kadar gene de Türkiye'deki gibi Almanya’da da hala erkek çalışma alanı olarak kabul edilmektedir. Türkiye’deki Goethe-Institut KADIN MİMAR sergisi ile, her iki ülkeden 18 kadın mimarı tanıtmak, tartışmayı açmak ve uzmanların sohbete girmesini sağlamak istiyor. Burada odak noktasında, mimariyi şekillendiren veya şu anda yaptıkları işlerle önemli vurgular yapan kadınlar yer almaktadır.

Kadın Mimar serginin açılışı mimar ve bilim insanları Prof. Dr.-Ing. Mary Pepchinski (Berlin) ve Prof. Dr. Özlem Erdoğdu Erkarslan (İzmir) tarafından çevrimiçi olarak yapılacaktır. Açılışının moderatörlüğünü mimar ve bilim insanı Dr. Meral Ekincioğlu (Boston) yapacak. Etkinlik "Goethe-Institut Türkei" Youtube kanalında Türkçe ve Almanca olarak, simultane çeviri ile canlı olarak yayımlanacak

4 Mayıs 2021 Salı günü saat 20:00'de açılışı yapılacak çevrimiçi sergiyi gezmek için tıklayın

Sergi kapsamında gerçekleştirilecek diğer etkinlik ile ilgili bilgiler:

06.05.2021, saat 20:00
Mimarlık Alanındaki Kadınlar - Mesleki Pratiğe Bir Bakış

İki başarılı mimar, Gesine Weinmiller (Hamburg) ve Semra Uygur (Ankara), kadınlar için koşulları, nitelikleri ve onların mesleki deneyimleri hakkında fikir alışverişinde bulunacaklar. Söyleşinin moderatörlüğünü Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu (İstanbul) yapacak. Etkinlik Almanca ve Türkçe olarak, simultane çeviri ile Youtube kanalında gerçekleşecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :