İKÜ Mimarlık Fakültesi Cafer Bozkurt'u Ağırlıyor

mimarizm.com / 06 Şubat 2018
İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Koleksiyon / İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarları Ağırlıyor etkinlik dizisi, 12 Şubat'ta Cafer Bozkurt söyleşisi ve sergi açılışı ile başlıyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Koleksiyon / İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarları Ağırlıyor Söyleşi ve Sergileri kapsamında Cafer Bozkurt, 12 Şubat 2018 Pazartesi günü saat 15:30’da Ataköy Kampüsü Akıngüç Oditoryumu’nda mimarlık çalışmalarından örnekler sunacağı bir söyleşi gerçekleştirecek.

Cafer Bozkurt Mimarlık’ın projelerinin yer aldığı serginin açılışı ise aynı gün saat 16:30’da Akıngüç Oditoryumu fuaye alanında yapılacak. Sergi, 21 Şubat’a kadar devam edecek. 

* * *

Cafer Bozurt kimdir?

1945’te İstanbul’da doğan Cafer Bozkurt’un, 1968'de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden birincilikle mezun olduktan sonra 1971’de kurduğu mimari büro, başkanı olduğu Cafer Bozkurt Mimarlık Ltd. Şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Cafer Bozkurt Mimarlık, kurulduğu günden beri yurtiçi ve yurtdışında Konut Yerleşmeleri, Turizm ve Rekreasyon Yapıları,  Kültür ve Eğitim Yapıları gibi alanlarda yoğunlaşan çok sayıda proje gerçekleştirdi. Bunların yanı sıra Tarihi Çevre ve Restorasyon konularında, verdiği çok sayıda eser ile uzmanlaştı. Gerçekleşmiş toplam dokuz projesi Aga Khan Ödülleri’ne aday gösterildi. Bazı yapıları ulusal ve uluslararası mimarlık ödülleri kazandı.

Kariyeri boyunca mimarlık mesleği ile ilgili pek çok konferans ve toplantıya davet edilen Cafer Bozkurt, ülkemizde ve yurtdışındaki mimarlık okullarında davetli konuşmacı ve öğretim görevlisi olarak da bulundu. Ayrıca pek çok ulusal mimarlık ve kentsel tasarım yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı. Projeleri, yapıları ve makaleleri çeşitli mimari yayınlarda yer aldı. 2002-2004 yılları arasında Ankara’da kurulan Türk Serbest Mimarlık Derneği’ne başkanlık yaptı. 2003 yılında ise İstanbul Serbest Mimarlık Derneği’nin kurucu üyelerinden biri oldu ve 2005-2007 yılları arasında bu kuruma da başkanlık yaptı. Daha sonra 2008-2011 arasında T.C. Kültür Bakanlığı’na bağlı 4 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na üyelik yaptı. Görev süresi dolduktan sonra, 2011 yılı sonunda 3 No’lu Koruma Kurulu’nda çalışmaya başladı.

 

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :