Herşey Yolunda

mimarizm.com / 06 Eylül 2021
Mural sanatçısı kimliğiyle tanınan "Canavar"ın ilk kişisel sergisi "Herşey Yolunda", 9 Eylül itibariyle Versus Art Project’te izleyicilerle buluşuyor.

Canavar, Çene, 2019, Tuval Üzerine Sprey Boya, 195x200 cm

Toplumsal baskı, iktidar sevdası, fetihçilik, insanın şehirdeki varoluş ve yaşam mücadelesini merkezine alan sergide Mural sanatçısı kimliğiyle tanınan Canavar’ın üç senelik üretim sürecini kapsayan çalışmaları yer alıyor.

Toplumun kötücül yanı, acı ve hazlarını gözlemleyerek, bu kültürel baskıların insan psikolojisi üzerinde yarattığı travmatik etkilerden beslenen Canavar, üretiminin referans noktalarını Kafka’nın “Dönüşüm” ve “Babaya Mektup”u ile Nietzsche‘nin “Böyle Söyledi Zerduşt”una dayandırıyor.

Eril iktidar baskısı altında ötekileşen bireyin ait olamama ve beden - kimlik yabancılaşmasının bir temsili olan hamam böceği figürünü kendisiyle özdeşleştiren sanatçı, "Herşey Yolunda" sergisinde şiddet ve öfkenin bulaşıcı hâlini, varoluş sürecini etkileyen deneyimlerini irdeliyor.

Canavar, İsimsiz, 2019, Kağıt Üzerine Sprey Boya, 70x50 cm

“Şimdi  dört duvar arasında, çerçeveler içinde ve dingin bir ışık altında bulacaksınız onu; Namıdiğer sanatçı olarak canavar.

Canavar bir sabah kendini bir sanatçıya dönüşmüş olarak bulmuşsa, bu onun yarın başka bir şeye de dönüşebilme ihtimali olduğundandır. Çünkü işte o ‘tastamam bir insandır.’ ”

(Ezgi Bakçay, sergi metninden alıntıdır)

Canavar’ın 60’a yakın sprey boya çözümlemesi, pentür, gravür ve duvar üzerine gerçekleştirdiği performatif uygulamanın yer aldığı sergi, sokak sanatçısının galeri içindeki kalıplaşmış varlığını farklı bir perspektiften tartışmaya açıyor.

Canavar, C1, 2019 Tuval Üzerine Sprey Boya, 178x198 cm

Francis Bacon’dan referansla eril baskı, soy devamı, erkek çocuğa yüklenen sorumluluk konularının işlendiği “C1” adlı eseri ile izleyiciyi karşılayan "Herşey yolunda" sergisi, Canavar’ın toplumun farklı karakterlerinin yansımalarını ele aldığı çalışmalarına yer veriyor.

Canavar’ın izleyiciyi toplum tarafından dayatılan normlar ile yüzleştirmeyi amaçladığı "Herşey yolunda" sergisi, 9 Eylül - 9 Ekim tarihleri arasında Versus Art Project’te ziyaret edilebilir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :