Hakan Demirel: mââile

mimarizm.com / 20 Aralık 2022
Maçka Sanat Galerisi’nin, galerinin mimarı Mehmet Konuralp ile başlattığı Geleneksel Yılbaşı Buluşması, Hakan Demirel’in “mââile” kolektif sergi projesiyle devam ediyor. Sergi, 20 Aralık 2022 Salı günü 16:00'da açılıyor.

Maçka Sanat Galerisi mimariyi sanatla buluşturmak amacıyla, galerinin mimarı Mehmet Konuralp ile başlattığı Geleneksel Yılbaşı Buluşması, geçen yıl mimar Ömer Selçuk Baz’ın kolektif sergi projesi kapsamında 41 mimar, tasarımcı ve sanatçının katılımıyla açılan “Yılbaşı Ağacı Ormanı” sergisinin ardından bu yıl sergide yer alan mimar Hakan Demirel’in “mââile” kolektif sergi projesiyle devam ediyor.

Hakan Demirel 2023 yılının Yılbaşı ağacını tasarlamak için aldığı davet üzerine yılbaşının bir araya gelme / gelememe çağrışımından yola çıkarak her biri çağdaş sanatın farklı dallarında yer alan kardeşleriyle bu mekanı paylaşarak “mââile” isimli sergiyi oluşturdu. Hamit Demirel’in ana mekanın niş bölümünde yer alan “2002” adlı yerleştirmesi, Haluk Demirel’in “Bende Kalsın” adlı eseri, Halit Demirel’in mekanın tümünü ele geçirmiş olan “Zerre” isimli yerleştirmesi ve Hakan Demirel’in 60 parça paslanmaz çelik ayna yüzeyden meydana getirdiği “Yılbaşı Ağacı” etrafında bir araya geliyor. Yılbaşı ağacını meydana getiren ayna yüzeyler izleyicilerin bedenlerini parçaladığı gibi etrafta yer alan diğer işleri de parçalıyor, bölüyor ve aynı zamanda farklı şekillerde yeniden bir araya getiriyor.

Demirel kardeşlerin “mââile” sergisi, gelen izleyiciler ile büyüyor, genişliyor, parçalanıyor ve yeniden bir araya gelebilmenin ümidini hatırlatırken ailenin ve birlikteliğin gücünü hatırlatıyor.

20 Aralık 2022 Salı günü̈ saat 16:00 itibariyle açılacak olan “mââile” sergisi 28 Ocak 2023 Cumartesi günü saat 19:00’a kadar pazar ve pazartesi hariç her gün 12:00 -19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :