Garip Meyve

mimarizm.com / 22 Ocak 2018
Akbank Sanat 25. yıldönümü kapsamında, İngiliz sanatçı Susie MacMurray’ın Garip Meyve (Strange Fruit) sergisini sanatseverler ile buluşturuyor.

Boat People, Merville Galleries

1993 yılında kurulan ve ‘Değişimin hiç bitmediği yer’ söylemi ile ülkemizde çağdaş sanat alanında önemli etkinliklere imza atan Akbank Sanat; 2018 yılında kuruluşunun 25. yılını kutluyor.

Akbank Sanat, 25. yıldönümü kapsamında İngiliz sanatçı Susie MacMurray’ın Garip Meyve (Strange Fruit) sergisini sanatseverler ile buluşturuyor. Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergi, sanat-kadın ikilisinde ve ikileminde tamamlayıcı olan ile eksik olanı irdeliyor.

Heykel çalışmalarında insan bedeni ile uğraşan ve sürekli yeni malzemeler keşfeden Susie MacMurray, bir simyacı rolü üstlenerek basit görünen şekillerde bir araya getirdiği malzeme, biçim ve bağlamları ile eserlerinin izleyenlerde fiziki ve kültürel çağrışımlar meydana gelmesine zemin hazırlar.

Swarm

Medusa

MacMurray’ın ‘Garip Meyve’ ile içerdeyken dışarıda, tanıdıkken yabancı olana yöneldiğini belirten Hasan Bülent Kahraman, sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “Mitoloji kendisine özgü bir doku içinde günün ideolojik söylemidir. İdeolojik olanı içinde barındırır, işaret eder ve üretir. En eski bilinen söylencelerden bugüne kadar daima mitolojik/ideolojik bir varlık olan kadını düşünmek ve irdelemek insanın kendisindeki ‘öte’ ve ‘aşkın’ yönü aramasıdır. Kadın diyalektiktir. Ama bu diyalektiğe ve kurucu işlevine rağmen kadın yadırganmıştır, yabancı görülmüştür ve hala içselleştirilmemiştir. Susie MacMurray, lirik, şiirsel, mitolojik olandan hareketle gerçek, kurmaca ve imgesel olanı biçimlendiriyor. Yeniden kuruyor. Bunu yaparken mitolojik olana ideolojik eleştirisini yöneltiyor. Sanatın gerçeğiyle kadının ve içinde yer aldığı metafiziğin sınırlarını sorguluyor. Sanat-kadın ikilisinde ve ikileminde tamamlayıcı olanla eksik olanı irdeliyor” dedi.

Garip Meyve sergisi, 13 Ocak – 10 Mart 2018 tarihleri arasında Akbank Sanat'ta görülebilir.

After Flock


Susie MacMurray hakkında:

Susie MacMurray, çalışmaları heykel, çizim ve mekâna özgü enstalasyonları kapsayan bir İngiliz sanatçıdır. Eskiden klasik müzik ile uğraşan bir müzisyen iken, yeniden eğitim alarak 2001 yılında Güzel Sanatlar yüksek lisansını tamamlamıştır. Özgeçmişinde çeşitli uluslararası sergiler bulunmaktadır ve eserleri Londra'da Royal Academy ve Victoria and Albert Museum’da, Manchester Art Gallery’de, New York’ta Museum of Art and Design’da ve Los Angeles’ta Museum of Architecture and Design’da gerçekleştirilen sergilerde yer almıştır. Geçtiğimiz sonbaharda New York'taki Danese Corey Gallery'de son derece başarılı bir sergi gerçekleştirmiştir. MacMurray Manchester’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

MacMurray aralarında Chichester’daki Pallant House, Shropshire’deki Attingham Park, Derbyshire’deki Kedleston Hall ve York St Mary’s ortaçağ kilisesinin de bulunduğu çeşitli tarihi mekânlarda gerçekleştirdiği, insanın düşüncelere dalmasına sebep olan mekâna özgü enstalasyonlarıyla ün kazanmıştır. Bu çalışmalar, söz konusu mekânın geçmişine, alanın özelliklerine ve kullanılan malzemelerin anlamlarına ilişkin göndermeler içererek geçmişte ve günümüzde bu mekânlar ve orada yaşayanlar arasındaki ilişkiler hakkında sorular ortaya atar.

Çizimler MacMurray’nin çalışmalarının önemli bir veçhesini oluşturur. Tükenmez kalem ve mürekkeple yaptığı büyük ölçekli tülbent ve saç filesi görüntülerine ek olarak, lastik boru, saç, tel ve mum gibi sıradışı malzemeler kullanarak “çizim” kelimesinin alışıldık tanımını genişletir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :