Fotoğrafın Ustaları İstanbul'da

mimarizm.com / 15 Eylül 2016
Türkiye'nin en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 1 Ekim'de üçüncü kez sanatseverlerle buluştu. Türkiye’den ve dünyadan 56 sanatçıyı bir araya getiren festival, 30 Ekim'e kadar fotoğraf severleri bekliyor.

Ruud Van Empel

Fotoİstanbul kapsamında bu yıl 56 sergi, 12 panel ve yuvarlak masa toplantısı, fotoğraf ustaları ile 6 sohbet toplantısı, 250’yi aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günleri düzenlenecek. Bu yılın yeniliği ise açık havadaki video gösterim geceleri olacak.

Festivalin gerçekleşeceği mekanlar ise şöyle:
MKM, Ortaköy Kültür Merkezi, Yetimhane, Deniz Müzesi, BAU, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ).

Sandro Miller, Lange MigrantSandro Miller, "Lange Migrant"

Fotoİstanbul 2016, yaşayan en önemli fotoğraf sanatçılarından Sandro Miller başta olmak üzere, Ruud van Empel, Antonie D'agata, Christer Strömhölm, Nick Brandt, Daesung Lee, Mandy Barker, Josef Hoflehner, Kai Widenhofer, Henrik Spohler, James Mollison, Shadi Ghadirian, Tomasz Lazar, Marcus Lyon, Jean Fransuva Lepage, Park Seung Hoon gibi dünyaca ünlü isimlerin aralarında bulunduğu 35 yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlayacak.

Daesung LeeDaesung Lee

Nick BrandtNick Brandt​

Türkiye’den ise aralarında Yıldız Moran, Maryam Şahinyan, Gül Ilgaz, Sinan Tuncay, Ahmet Öner Gezgin, Ergun Turan, Bennu Gerede, Barbaros Kayan, Aydın Büyüktaş, Tayfun Öztürk, Seçkin Yılmaz, H-art Kollektif gibi isimlerin bulunduğu 20 fotoğraf sanatçısı festivalde yer alacak.

Maryam ŞahinyanMaryam Şahinyan

Onur Konuğu: Macaristan

Kısa zaman içerisinde ortaya koyduğu başarı ile fotoğraf dünyasında önemli bir yer edinen Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, bu seneden başlayarak her yıl bir ülkeyi ve o ülkenin fotoğrafçılarını “Onur Konuğu” olarak ağırlayacak ve o ülkeye özgü etkinlikler düzenleyecek.

Bu yılın onur konuğu başta André Kertész olmak üzere, Brassaï, Robert Capa, László Moholy-Nagy gibi dünyaca ünlü fotoğrafçılar yetiştiren Macaristan olacak.

André KertészAndré Kertész

Ayrıca Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü birincisinin eserleri her yıl Fotoİstanbul'da sergilenecek. Bunun yanında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Rusya'da düzenlenen, Uluslararası Andrei Stenin Yarışması'nın birincisinin eserleri de Fotoİstanbul'da sanatseverlerle buluşacak. Arles Voies Off ve Tiflis Fotoğraf festivallerinin özgün seçkileri ise Fotoİstanbul 2016’yı zenginleştirecek.

İstanbul'daki fotoğraf galerileriyle işbirliği

Fotoİstanbul, sanat dünyası ile olan iletişimini İstanbul'daki fotoğraf galerileri ile işbirliğine girerek yeni bir boyuta taşımayı planlıyor. İstanbul’un önde gelen sanat sergileri The Empire Project, Gama, Art Galerim, Fotoğraf Evi, Mixer ve İFG bu yıl Fotoİstanbul’un etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Bu yılki festival kapsamında ayrıca, The Eveyday Projects ve Canon sponsorluğunda bir Instagram fotoğraf yarışması düzenleniyor. Dünyadan binlerce adayın gönderdiği fotoğraflar arasından yapılacak seçim sonrası finale kalan isimler, Canon Türkiye tarafından dağıtılacak çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Yarışmada ilk elliye giren fotoğrafçıların eserleri ise festival boyunca sergilenecek.

Fotoİstanbul 2016'nın sanat yönetmenliğini Attila Durak, festival yöneticiliğini Rıza Erdeğirmenci üstlenirken, Ersin İleri iletişim koordinatörü, Çoşar Kulaksız festival danışmanı, Ebru Uluğkay projeler koordinasyonu, Noyan Sungur proje yöneticisi olarak görev alıyor.

Bu yılın küratör kadrosunda ise şu isimler yer alıyor: Hüseyin Yılmaz, Katharina Mouratidi, Seok Jae-hyun, Christophe Laloi, Oscar Durand, Elie Gardner, István Virágvölgyi.

Ayrıntılı bilgi ve katılım için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :