Evliyagil Dolapdere'de İki Sergi

mimarizm.com / 06 Nisan 2022
Evliyagil Dolapdere 15 Mayıs 2022 tarihine kadar; Ozan Ölmez'in Hırsız, Metehan Törer'in Teratoma isimli sergilerine ev sahipliği yapacak.

Evliyagil Dolapdere, Ozan Ölmez’in İstanbul’da gerçekleşecek olan Hırsız isimli ilk kişisel sergisin, 15.05.2022 tarihine kadar ağırlıyor. Sergi, Ozan Ölmez’in kağıt üzerine toz pastel ve kömür ile ürettiği son dönem işlerinden oluşuyor. Odağında sanatçının yazmak için yola çıktığı bir hikayenin izinde ilerleyen Hırsız, izleyiciyi bir hırsızın gözünden bakmaya davet ediyor. 

Ozan Ölmez’in ilk kişisel sergisi Hırsız, Evliyagil Dolapdere’de izleyicisini bir evin içerisinde farklı bir kimlikle kaybolmaya çağırıyor. Sergide tanıklık edilen hikaye, bir hırsızın uzun süredir içine girilmemiş bir evi soymak için o eve girmesi ile başlıyor. Ancak zamanla evin atmosferi hırsızın ruh haline müdahalede bulunuyor, hırsız evdeki eşyaları incelemeye, evin sahibinin hayatına dair ipuçları bulmaya ve bunları yorumlamaya çalışıyor. Evin içerisinde geçirdiği vakit arttıkça, bu deneyim hırsız için büyülü ve gerçeküstü bir hal alıyor. Evliyagil Dolapdere’de izleyici ile buluşmaya hazırlanan sergi, odağına aldığı hikayenin kahramanı ile izleyici arasında bir deneyim ortaklığı kuruyor.

"Masaya kadife beyaz bir örtü seriliydi, yanında ise sanki bu eve sonsuza dek misafir gelmeyecek, sahibi dışında tek bir insanı bile ağırlamayacakmış gibi yalnızca bir sandalye duruyordu. Bu evdeki her ayrıntı tek kişilikti, her eşya bir insan için orada bulunuyordu.’’

Evliyagil Dolapdere, Metehan Törer’in İstanbul’da gerçekleşecek olan Teratoma isimli ilk kişisel sergisini 15 Mayıs 2022 tarihine kadar ağırlayacak. Sergi, Metehan Törer’in seramiği merkeze alan heykellerini ve kağıt üzerine kuru boya kalem ile yaptığı desenlerini bir araya getiriyor. Sanatçı, figüratif ve günlük objelerin dönüşümü üzerine odaklanan çalışmaları ile izleyicisini kendi yarattığı evrene konuk ediyor.

Sergiye adını veren Teratoma bir tümör çeşididir ve terimin etimolojik kökeni eski Yunanca’daki "Canavar Tümör’’ adlandırmasına dayanır ve temelinde belirli bir organa ait hücrenin farklı bir organda büyümesi bozukluğu anlamına gelir. Teratoma, sanatçının bu dünyanın hikayeleri ve otobiyografik tecrübelerini "Üçüncü Dünya’’ adını verdiği yeni bir evrene taşınması ve yaratmış olduğu karakterlerin deneyimleri haline getirilmesinin hikayesidir.  

Metehan Törer, İstanbul’da Evliyagil Dolapdere'de ağırlanan ilk kişisel sergisi Teratoma ile izleyicisine yaratılmış bir evren sunuyor ve o evrene hapsolmuş kahramanlarının sonsuz bir döngü içerisinde kendilerini bulma çabalarını teşhir ediyor.

Sergiler, 15 Mayıs 2022 tarihine kadar Evliyagil Dolapdere’de Perşembeden Pazara 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

*

Ozan Ölmez Hakkında (1993, İstanbul)

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde 2020 yılında tamamladı. Zurich University of the Arts’da yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Sanatçının katıldığı sergiler arasında Gece Yüzüşü (Müze Evliyagil, Ankara, 2021); Akla Kara Arasında (Hisar Okulları, İstanbul, 2020); Omurga (Karşı Sanat, İstanbul, 2019) ve Dancing Into One (Martch Art Project, Yuvakimyon Rum Kız Lisesi, İstanbul, 2019 )yer almaktadır. Çalışmalarına Zürih ve İstanbul’da devam etmektedir.

Metehan Törer Hakkında (1990, Ankara)

2014-2018 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başlayan Törer, Sanatta Cinsiyet ve Kimlik Tartışmasında Akışkanlık Arayışı/ The Search Of Fluidity And Discussion Of Sexuality And Identity In Art” başlıklı tezini yazarak 2021 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisi “Transobje” 2020’de Galeri Siyah Beyaz, Özel Şeyler’de açıldı. İkinci kişisel sergisi “Teratoma” 2022’de Evliyagil Dolapdere’de açıldı. Sanatçının yer aldığı karma sergi ve projeler arasında 2019 “Kusmak” Galeri Siyah Beyaz, Ankara 2020 “Kürklü Venüs” Martch Art Project, İstanbul 2020 “Camdan Şato” Müze Evliyagil, Ankara 2021 “Yer Parça” Ka Atölye, Ankara 2022 “Devoyé” Martch Art Project, İstanbul öne çıkıyor. Sanatçı, Ankara’da yaşamaya ve üretmeye devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :