Evin Ötesi

mimarizm.com / 03 Ocak 2023
İnci Eviner’in "Evin Ötesi" sergisi, 7 Ocak - 8 Nisan 2023 tarihleri arasında İMALAT-HANE'de ziyaret edilebilir.

İMALAT-HANE sezonun ikinci sergisinde İnci Eviner’in çalışmalarını ağırlayacak. 7 Ocak - 8 Nisan 2023 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan “Evin Ötesi” adlı sergi, sanatçının farklı dönemlerinden yapıtları bir araya getirecek.

Çalışmalarında gölgelerin haritasını çıkaran İnci Eviner, modern aklın üç boyutlu evrenini temsil etmekten öte, ele aldığı malzemenin doğası gereği çok katmanlı ve uçsuz bucaksız olmasına odaklanır. Eviner’in haritaları, sık sık kendi üzerine katlanır, kat yerlerinden yeni yeni rotalar doğar, dolambaçlıdır. Bildiğimiz anlamdaki haritalar kullanım amaçları gereği dünyanın karmaşasını soyutlayıp iki boyuta indirmeye çalışırken Eviner, haritalarına yaşamın çoğulluğunu geri verir. Sanatçının haritaları içlerinde kaybolmak içindir.

Coğrafya, 1993, Kontrplak üzerine bakır ve akrilik, 220x155x1 cm

Böylesi canlı haritaları, soğuk yer imlerinden ziyade daima devinim hâlindeki bedenler mesken edinir. Bu bedenler, yukarıdan aşağı ilahi bir amaç uğruna kurgulanmış bir organizmanın ögeleri olmaktan ziyade her biri kendi var olma arzularına göre devinen parçalardır. İnci Eviner’in haritaları her daim hareket hâlinde olanlar içindir. Gezginler, göçebeler, arzusunun peşinde sürüklenenler…

İMALAT-HANE’nin birinci yıldönümünü de kutladığı sergiyi, 8 Nisan 2023 tarihine dek ziyaret edebilirsiniz.

Botanik Kız, 2022, Kağıt üzerine mürekkep ve serigrafi, 140x107 cm

Sergi iletişim tasarımı Dilara Sezgin'e aittir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :