EAA'nın İpekyol Fabrikası Sergiye Dönüştü

mimarizm.com / 19 Ocak 2012
EAA'nın İpekyol Fabrikası Sergiye Dönüştü

EAA-Emre Arolat Architects'in, 2010 yılı Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne değer görülen İpekyol Tekstil Fabrikası'nı konu eden sergi, 7 Şubat-17 Mart 2012 tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

Zemin buharlaştı.
Tarih yok oldu.
Dünya yekpare, büyük bir pazara dönüştü.
Hakiki olan her şeyin yerini tek bir şey aldı:
Gösteri.

Mimarlığın ayak bastığı yer giderek kayganlaşıyor.
Deneyimlenen mekan, yerini temsile bıraktı.
Yapılar, imaj üzerinden tanınıyor, hatta tasarlanıyor.
Kentler hazır imgeler ile inşa ediliyor.

İşte böyle bir dünyaya doğdu fabrika...


  Foto: Thomas Mayer

EAA-Emre Arolat Architects; havalimanı, konut yerleşmeleri, müze, konser salonu, spor tesisleri, büyük yönetim ve ofis yapıları, eğlence yapıları, alışveriş merkezleri, turizm yapıları, kentsel dönüşüm ve yenileme projeleri gibi pek çok farklı ölçek ve konuda ürünleri olan, yaklaşık 80 kişilik bir atölyede, 'durum' odaklı bir mimari tasarım pratiğini sürdürmeyi ve bunu kendi iç potansiyelleri üzerinden geliştirmeyi amaçlıyor. EAA'nın mesleki üretimi bugüne kadar ulusal ve uluslararası pek çok ödülle değerlendirildi.


  Foto: Ali Bekman

Sergi, EAA-Emre Arolat Architects tarafından tasarlanan ve 2010 yılı Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görülen İpekyol Tekstil Fabrikası'nın hikayesini, yapıya yön veren olguların/aktörlerin özgül dünyalarının içine dalarak anlatıyor.

Yapının işvereni olan İpekyol firması; moda ve imaj kavramları, ilk ortaya çıkışından bu yana fabrika olgusu ve kapitalist ekonomik sistem ilişkisi içinde ele alınırken; yapının mimarı EAA-Emre Arolat Architects'in, mimarlığı ve mimarlık pratiğinin güncel mimarlık ortamı içerisindeki kavrayışının izi sürülüyor. Tanımı giderek zorlaşan ‘yer' kavramı, Edirne'de yaşayan ve fabrikaya çalışmaya gelen insanlar ile birlikte bir kez daha düşünülüyor. Sergi, tüm bu aktörlerin yapıyı talep ederken, düşünürken, tasarlarken ve kullanırken onunla nasıl bir ilişki kurdukları ve yapının onlara geriye ne verdiği sorusunun peşine düşünüyor.  Fotolar: Thomas Mayer


EAA'dan Nil Aynalı'nın küratörlüğünde hazırlanan "FABRİKA" sergisi için Türkçe ve İngilizce bir kitap yayına hazırlanıyor. Sergi kapsamında ayrıca, 24 Şubat Cuma günü saat 17:30'da Milli Reasürans Oditoryumu'nda bir panel gerçekleştirilecek


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :