"20 Yılın Ötesine Taşınan Bir Sanat Belleği: Millî Reasürans Sanat Galerisi"

mimarizm.com / 30 Eylül 2015
"20 Yılın Ötesine Taşınan Bir Sanat Belleği: Millî Reasürans Sanat Galerisi"


Sanata bakışı ve farklı çizgisi ile Türkiye'de ekol haline gelen Millî Reasürans Sanat Galerisi, 20 yılı aşan serüvenini "20 Yılın Ötesine Taşınan Bir Sanat Belleği: Millî Reasürans Sanat Galerisi" sergisiyle gözler önüne seriyor.

30 Eylül - 17 Ekim 2015 tarihleri arasında görülebilecek sergide, son 20 yılda galeride çalışmalarını sergileyen sanatçıların sergi davetiyeleri ve afişlerine yer verilmiş. Sergide ayrıca birer eserlerinin telif haklarını bu projeye vakfeden 10 sanatçının çalışmaları da görülebilecek.

Sanatta yirminci yılını geride bırakan galeri, hizmet vermeye başladığı günden bugüne, Türkiye'den ve dünyadan 150'ye yakın önemli sanatçıya ev sahipliği yaptı.

Türkiye'de, cumhuriyet dönemi sanat belleğini inşa eden sanatçılar, uluslararası üne sahip isimlere ait sergiler; resim alanına ek olarak mimari, fotoğraf ve belgesel alanlarında da başarılı işlere sahip olan projeler 20 yıl boyunca Millî Reasürans Sanat Galerisi'nde yer aldı.

Galeri, birlikte çalıştığı sanatçıların da desteğiyle bu istisnai birikimi "20 Yılın Ötesine Taşınan Bir Sanat Belleği: Millî Reasürans Sanat Galerisi" başlıklı bir sergiye dönüştürdü. Serüvene eşlik eden sanatçıların Millî Reasürans Sanat Galerisi'nde düzenlenen sergilerinin afişleri ve davetiyeleri, bu projede ziyaretçilerle buluşacak.Proje kapsamında IMOGA ile de işbirliğine gidildi

Ayrıca, Türkiye'nin ilk ve tek özgün baskı resim müzesi İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi (IMOGA) işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında; Millî Reasürans Sanat Galerisi'nin sanatçıları arasından IMOGA'nın projeye teknik anlamda uygun gördüğü 10 sanatçı, birer eserinin telif hakkını bu çalışmaya vakfetti.

Süleyman Saim Tekcan, Su Yücel, Serpil-Hanefi Yeter, Ali İsmail Türemen, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, İsmet Değirmenci, Ekrem Kahraman, Neşe Baydar ve Seçil Erel'e ait eserler, IMOGA'nın desteğiyle çoğaltıldı ve müze koleksiyonuyla birlikte Millî Reasürans Sanat Galerisi'nin koleksiyonuna dahil edildi. Projede yer alan bu sanatçılar, limitli sayıdaki baskılarını imzalayarak galeri hakkındaki düşüncelerini, duygularını, deneyim ve anılarını bir video röportajında paylaştı. Sergiyi ziyaret edecek sanatseverler, oluşturulan videoyu izleme imkanına da sahip olacak.

* * *

Millî Reasürans Sanat Galerisi hakkında:


Türkiye'de, sigortacılığı ulusallaştırma amacıyla İş Bankası tarafından 1929 yılında kurulan Millî Reasürans, Mimar Sevinç-Şandor Hadi çiftinin 1985 yılında katıldıkları proje yarışmasını kazanmaları
üzerine 1992 yılında Teşvikiye'de inşa edilen kompleksine yerleşti. Binanın sanat ve kültür etkinlikleri için özel olarak tasarlanan bölümü ise 1994 yılında Millî Reasürans Sanat Galerisi olarak hizmete açıldı.

Galeride bugüne dek gerçekleşen yüz elliye yakın serginin sanatçıları arasında; Orhan Peker, İlhan Berk, Léopold Lévy, Tiraje Dikmen, Neşet Günal, Ara Güler, Avni Arbaş, Hakkı Anlı, Kuzgun Acar, Eşref Üren, Naile Akıncı, Turan Erol, Mübin Orhon, Saim Özeren ve Abidin Dino'nun temalı veya retrospektif nitelikli eserleri yer aldı. Galeri ayrıca dünya sanat platformundan; Max Ernst, Norbert Kricke, Sigmar Polke, Günther Uecker, Erwin Bohatsch, Günter Grass, Wols, Rosemarie Trockel, Chema Madoz gibi yabancı sanatçıların çalışmalarına da ev sahipliği yaptı.

Millî Reasürans Sanat Galerisi, Türk Çağdaş Sanatı'nın temsilcilerinden; Fatma Tülin, Balkan Naci islimyeli, Ali İsmail Türemen, Serpil-Hanefi Yeter, Süleyman Saim Tekcan, Mustafa Horasan, Mehmet Güreli, Kemal Seyhan, Su Yücel, Mustafa Pancar, İsmet Değirmenci, Abdurrahman Öztoprak, Habip Aydoğdu, Rahmi Aksungur, İrfan Önürmen, Nevhiz Tanyeli ve Azade Köker gibi isimleri ağırladı.

Tasarım, fotoğraf, mimari ve tematik sergilere yer ayırarak alanında farklı bir çizgi oluşturan galeri, Şakir Eczacıbaşı, Nuri Bilge Ceylan, Bülent Erkmen, Aykut Köksal, Ali Arif Ersen, Ömer Orhun, Gürbüz Doğan Ekşioğlu,  Emre Arolat, Nevzat Sayın, Hasan Deniz, Murat Germen gibi isimleri sanatseverlerle buluşturdu.  Galeride şimdiye kadar; "Cumhuriyet'in Romansı; Yurt Gezileri", "İstanbul: İnançların Buluştuğu Yer", "Siyah Bir Renktir", "Haymatloz; Özgürlüğe Giden Yol", "Başka Birinin Yol Haritası: Çıplak", "Atatürk İçin Düşünmek", "Doğu Karadeniz'de Kırsal Mimari", "Kuzeydoğu Anadolu'da Mimari", "Tasarım'da kararlı Yalınlık: Farklı Bir Ürün Kültürü'nün Oluşumu",  "Mylasa Labrunada/Milas Çomakdağ", "Lokman", "Bir Defterin Arkasındaki Büyük Aile "Muhtıra'dan Ece Ajandası"na Kağıtçı Ailesi", "20. Yüzyılda bir Hazerfen: Sabit Karamani", "1989 sonrası Polonya'dan Dönüşümün Fotoğrafları Shock Therapy", gibi birçok özgün nitelikli sergi de düzenlendi.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :