"Distopya Ses Sanatı İstanbul 2021" Sergisi Akbank Sanat’ta

mimarizm.com / 26 Şubat 2021
Akbank Sanat, 9 Mart - 15 Haziran 2021 tarihleri arasında "Distopya Ses Sanatı" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kurulduğu günden itibaren çağdaş sanat dinamiğini hareketlendiren, bu alanındaki çalışmaları teşvik eden ve sanatçılara destek olan Akbank Sanat, 9 Mart - 15 Haziran 2021 tarihleri arasında  "Distopya Ses Sanatı" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Selçuk Artut ve Jeremy Woodruff’un üstlendiği sergide sanatçı Alper Maral, Alp Tuğan, Antye Greie, Başar Ünder, Brandon LaBelle, Chelsea Leventhal, FM Einheit & Siegfried Zielinski, Georg Werner, Hans Peter Kuhn, Laura Mello, Metacreation Lab, Phil Edelstein, RAW, Seth Cluett ve Zafer Aracagök’ün eserleri yer alıyor.

Küratör Selçuk Artut ve Jeremy Woodruff, sergi ile ilgili değerlendirmelerinde şöyle diyorlar:

“Bugün derin bir sessizliğe gömülmüş olan dünyamızda mevcut salgının gölgesi altında distopyanın neye benzediğini hep birlikte tecrübe ediyoruz. Hakikaten bir distopyanın içinde miyiz şu an? Sonuçta mevcut salgında da tecrübe etmek zorunda kaldığımız üzere yaşlı, güçsüz ve hasta kimselerin hayatları, onları kurtarmak için gereken zorlu önlemleri alacak kadar değerli görülmediğinde gerçek anlamda bir distopyayı yaşamış olmayacak mıydık? Diyelim ki şu an gerçekten bir distopyada yaşıyoruz, peki ondan kazandığımız bir şeyler olabilir mi? (Bir yandan tüm acısıyla salgının kurbanlarının yasını tutup onları anarken bile.) Hatta bu distopya sayesinde kabullenebileceğimiz katıksız ve acı verici gerçekler var mı acaba? Peki kendimizi bu uçurumun kıyısından çekip kurtarmamızı sağlayacak bir yol bulunur mu? Distopya Ses Sanatı İstanbul 2021’de sizi distopyalarla eğlenme cesaretini göstermeye davet ederek homeopatik biçimde distopyalara meydan okuyoruz.”

 

*

Akbank Sanat Hakkında

28 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkanlar sunmaktadır. 

"Değişimin hiç bitmediği yer" olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, caz konserlerinden seminerlere, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden çocuk tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Selçuk Artut Hakkında

Selçuk Artut’un sanatsal araştırmaları ve üretimleri insan-teknoloji ilişkisinin teorik ve pratik boyutlarına odaklanır. Artut’un çalışmaları Dystopie Sound Art Festival (Berlin, 2018), Moving Image NY (New York, 2015), Art13 London (Londra, 2013), ICA London (Londra, 2012), Art Hong Kong (Hong Kong, 2011),10. İstanbul Bienali (İstanbul, 2007)’nde sergilenmiş ve Artsy, Creative Applications, CoDesign, Visual Complexity, CNN GO gibi mecralarda yer almıştır. Sanatçı, Medya ve İletişim üzerine doktorasını İsviçre’deki European Graduate School’da tamamlamıştır. Şimdiye kadar altı kitap yazmış olan Artut aynı zamanda Ses ve Etkileşim dersleri verdiği Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı programında doçent doktor olarak çalışmaktadır. 1998 yılından beri üyesi olduğu post-rock avangard müzik grubu Replikas ile birçok albüm çıkarmıştır. 2016 yılında, RAW (www.rawlivecoding.com) isimli yaratıcı kodlama ve canlı kodlama yöntemleriyle işler üreten, ses ve görüntü performans ikilisini kurmuştur.

Jeremy Woodruff Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi, Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nde (MIAM) öğretim görevlisi olarak kompozisyon, müzik teorisi ve ses çalışmaları eğitimi vermektedir. Ürettiği ses sanatı eserleri ve besteleri, ses çalışmaları ve etnomüzikoloji alanlarında yaptığı araştırmalardan beslenmektedir. Birden fazla üflemeli çalgı ve elektronik enstrüman çalabilen yetenekli ve çok yönlü bir icracıdır. Aralarında Bani Abidi, Egill Sæbjörnsson, Meg Stuart ve daha pek çoklarının bulunduğu birçok sanatçıyla yalnızca ses sanatı üzerine değil, aynı zamanda video sanatı, dans tiyatrosu ve radyo alanlarında da işbirliği yapmıştır. “Memory Space” ve “Berlin School of Sound” isimli radyo programları her ay Colaboradio, FR-BB’de (Berlin 88,4 FM ve Potsdam 90,7 FM) dinlenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :