“Derin Düşler” Heykel Sergisi

mimarizm.com / 10 Ocak 2020
Atlas Sanat Galerisi "Derin Düşler" adlı Heykel Sergisini 15 Ocak-20 Mart 2020 tarihleri arasında izlenime sunuyor.

Ercan Sağlam, İstif

Atlas Sanat Galerisi, “Derin Düşler” adı altında koleksiyonunda yer alan heykellerden bir seçkiyi izlenime sunuyor. Düş, “zihinsel etkinliğin, herhangi bir alanında yeni kuramları, imgeleri işleme yeteneği, bilgisel ve kuramsal sorunlara özgün çözümler bulma yeteneği” olarak bir eserin biçimlenmesinin en temel bileşenidir. Leonardo da Vinci, doğa karşısında esin bulmakta zorlanan sanatçılara, eski bir duvarın çatlaklarına bakarak düş kurmayı tavsiye eder. Derin bir düş gücüne dayalı olarak yaratılan eserler düşüncenin, duygunun birlikteliğinden beslenerek yeni boyutlara ulaşır. Şaşırtır, düşündürür, farklı açılardan, bambaşka yaklaşımlara açık, engin, benzersiz yeni okumalara sürükler bizleri.

Atlas Sanat Galerisi, ülkemiz heykel sanatının gelişimine katkılar sunan sanatçıların çalışmalarını sunan bu sergisinde, birbirine benzemeyen, heykel sanatına farklı bakışların zengin, renkli, şaşırtıcı, yeni okumalara açık çeşitliliğine vurgu yapıyor. Sergi, sanatçıların özgür dünyalarında düşsel hayal güçlerinin etkisiyle biçimlenmiş, günümüzün maddesel çeşitliliğini bir araya getiriyor.

Kavramsal heykelleriyle tanınan Mümtaz Demirkalp, “demiri dövme” eylemiyle “A” ya da arapça da Elif olarak bilinen aynı harfin yeni biçimlemesini sunan heykeliyle sergide yer alıyor. Eski bir malzemeyle sunduğu bu yeni anlatıda biçimler dövmenin, ezmenin, inceltmenin, tının ve sürecin etkisiyle biçimleniyor. “A” harfi bir ses gibi yerden yükselerek minimal bir kavrama dönüşüyor.

Ayşe Sibel Kedik mitolojik, otobiyografik ve antropolojik referanslarla yola çıkarken Kanat/Melek/Medusa/Yılan gibi çalışmalarını geleneği tersten okuma yoluyla biçimlendiriyor. Sanatçı, temsil ve geleneksel hakikate ilişkin bölgenin dışına çıkıyor. Mitolojik/antropolojik alanın sunumlarını değerlendirirken geleneksel arketiplerin, yerleşik düşünme modellerinin arızalı yanlarına dikkat çekiyor. Geleneksel malzemelerin büyülü dünyası yerine yeni maddelerle bizleri, düşsel ve düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Ayşe Sibel Kedik, Şahmeran

Ercan Sağlam'ın kendi kaidesinde yükselen ve temelde geometrik birim-yapıların çoğalmasıyla, iç içe ve üst üste yığılmasıyla oluşan renkli formlarında, belirsiz boşluklarla yeni çağrışımlar kuruluyor. Denge arayışlarında burgular, sarmallar, fraktallar birbiri içinden geçerek patikalar açarak, yeni düş yollarına dalmamıza olanak sağlıyor.

Bilinen, eskimiş, yaşamında yer etmiş eşyaları ya da mekanları çalışmalarında öne çıkaran Esra Sağlık, beyaza sakladığı gizil güzellikleri simgeleyen çalışmasıyla sergide yer alıyor. Alçıyla inşa edilmiş, steril bir mekanda sunumlanan eşyaların nostaljik, bir o kadar da düşselliğe dönüşen görünümlerine vurgu yapıyor.

Geleneksel malzemelerin yanında çağımızı simgeleyen yeni malzemelerin özet dünyasını yansıtan sergi yerleştirme düzeniyle yeni, değişken okumalara fırsat sağlıyor. “Derin Düşler” sergisi, 15 Ocak-20 Mart 2020 tarihleri arasında Ankara’da Atlas Sanat Galerisi’nde izlenime açık olacaktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :