Grayson Perry'den "Küçük Farklılıklar"

mimarizm.com / 22 Mayıs 2015
“Küçük Farklılıklar”

Çağdaş sanatın ikonik ismi, Turner ve BAFTA ödüllü Grayson Perry'nin sınırsız hayal gücüyle yarattığı sıradışı eserler, Türkiye'de ilk kez Pera Müzesi'nde sergileniyor.


Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, kuruluşunun 10. yılında, günümüz çağdaş sanatının yaşayan en sıradışı isimlerinden Grayson Perry'nin seramik, halı ve baskı çalışmalarından oluşan "Küçük Farklılıklar" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Pera Müzesi ve British Council işbirliğiyle düzenlenen sergide Perry'nin, seramik, halı ve baskı işlerinin yanı sıra, British Council Koleksiyonu'ndaki 6 halıdan oluşan büyük eser serisi "Küçük Farklılıkların Kibri" de yer alıyor. Sergi, British Council Görsel Sanatlar Bölümü'nden Linsey Young küratörlüğünde düzenleniyor.                      Üst Sınıf Çıkmazda, 2012 (Detay)
                      British Council Koleksiyonu ve Arts Council Koleksiyonu, Southbank Centre London.
                      Sanatçının ve Victoria Miro, Londra'nın izniyle. ©Grayson Perry


Grayson Perry, izleyenleri, güzellik, zekâ, etkileyici duygu ve nostaljinin yanı sıra korku ve öfkeyle kendisine çeken, çağdaş hayatın bir vakanüvisi olarak tanımlanıyor. Perry, can alıcı ve zarafetle yapılmış eserleri çocukluğuna ve bir travesti olarak hayatına göndermelerde bulunurken, sınıf ve politikadan cinsellik ve dine uzanan daha geniş toplumsal meselelerle de ilgilidir. 


İlk toplu sergi İstanbul'da gerçekleşiyor

Yazar Jacky Klein'ın sanatçıyla Pera Müzesi için yaptığı söyleşide Perry, eserlerinin yaratım aşamasında farklı kültürlerden ilham aldığını anlatıyor:

"Türkiye Britanya ile kıyaslandığında öyle zengin ve canlı geleneksel kültüre sahip olan bir ülke ki... İşlerimin büyük bir kısmını, yerkürenin çevresindeki çeşitli yerel kültürlerden bir alaşıma yüklüyorum. (…) Ben bir etkiler ağının düğümüyüm ve müzelerde ve sanat kitaplarında bana ilham veren şeyler aracılığıyla birçok farklı kültürden bağlantılar alıyorum."

Eserlerinin toplu olarak ilk kez sergileneceği İstanbul'u da ilginç bulduğunu belirten Grayson Perry sözlerine şöyle devam ediyor:

"Yaratım sürecim yavaş, detaylı ve zahmetli, insanların eserlerimdeki işgücünü hissetmesini istiyorum. Bir eseri yapmak için günlerce çalışmanın önemli olduğunu, bunun da genellikle küçümsendiğini düşünüyorum. İstanbul'daki izleyicilerin bunu hissetmesini ve eserlere olumlu karşılık vermesini ümit ediyorum."


Perry'nin halılarında bir kurmaca karakter: Tim Rakewell

"Küçük Farklılıklar" sergisi, Grayson Perry'nin gerçekleştirdiği en büyük eser grubu olan ve 2 x 4 metre boyutundaki 6 halıdan oluşan "Küçük Farklılıkların Kibri" adlı çalışmayı merkezine alıyor. "Kafeste Kavga Edenlerin Secdesi", "Otoparkta Istırap", "8 Numaralı Cennet Sokağından Kovulma", "Bakire Anlaşmasının Tebliği", "Üst Sınıf Çıkmazda" ve "Ağıt" adlarını taşıyan büyük boy halılar, tanınmış isimlerin malikânelerinde yer alan halılarının dokunduğu Flanders'da üretildi.8 Numaralı Cennet Sokağından Kovulma, 2012
British Council Koleksiyonu ve Arts Council Koleksiyonu, Southbank Centre London.
Sanatçının ve Victoria Miro, Londra'nın izniyle. ©Grayson PerryBakire Anlaşmasının Tebliği, 2012
British Council Koleksiyonu ve Arts Council Koleksiyonu, Southbank Centre London.
Sanatçının ve Victoria Miro, Londra'nın izniyle. ©Grayson Perry


18. yüzyılda yaşamış İngiliz ressam William Hogarth'ın "Bir Rake'in Seyri" adlı çalışmasından ilham alan Grayson Perry, kurmaca karakter Tim Rakewell'in hayatını, çocukluktan ergenliğe ve orta yaşlarındaki zamansız ölümüne kadar anlatıyor. Hogarth'ın 8 gravürünün eşlik ettiği sergide, Perry'nin "Küçük Farklılıkların Kibri" çalışması Tim Rakewell'in hayatı üzerinden Birleşik Krallık'taki toplumsal sınıfların öne çıkan özelliklerini ve estetik algılarını ortaya koyuyor.

"Küçük Farklılıklar"ın küratörü Linsey Young, sanatseverlerin sergide Grayson Perry'nin engin hayal gücüne tanıklık edeceğini söylüyor. Young, uçaklar, alışveriş merkezleri, kiliseler, cep telefonları ve tabii ki Perry'nin yanından ayırmadığı oyuncak ayısı Alan Measles'in bu hayal gücünün ayrılmaz parçaları olduğunu belirtiyor ve sanatçının bu objeleri, eserlerinde farklı dönemlerde ve farklı formlarda tekrar tekrar kullandığına dikkat çekiyor.                      Hiçbir Yerin Haritası, 2008
                      Sanatçı, Paragon | Contemporary Editions Ltd ve Victoria Miro, Londra izniyle


Perry'nin sanatı ile gerçek hayattan karakterleri, olayları ve nesneleri eserlerine taşıdığını dile getiren Young, sanatçının yakın dönem pratiğinin bir özeti niteliğindeki eserlerin Türkiyeli sanatseverlerin ilgisini çekeceğini düşünüyor:

"Eser dizileri esas olarak Britanya meselelerine odaklanıyor. Eserleri sosyal sınıflar gibi evrensel konuları da içerdiği için geniş bir izleyici grubunun ilgisini çekeceği şüphesiz. Bu serginin ilk uluslararası ayağını günümüz çağdaş sanatının önemli şehirlerinden İstanbul'da ve Pera Müzesi'nde başlatmak hem sanatçı hem de British Council için büyük bir zevk oldu."

"Küçük Farklılıklar" sergisi, 26 Temmuz'a kadar Pera Müzesi'nde izlenebilecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :