CAG Mimarlık Atölyesi, “Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor” Sergi Dizisi'nde

mimarizm.com / 11 Mayıs 2011
CAG Mimarlık Atölyesi, “Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor” Sergi Dizisi'nde Modernist çizgisi ve kalite anlayışıyla mobilya ve tasarım sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Koleksiyon, 2011 yılından başlayarak her ay kapılarını bir mimarlık sergisine açıyor.

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon'un uzun soluklu ortak projesi olan "Koleksiyon Mimarları Ağırlıyor" sergi dizisi, Haziran ayında Celal Abdi Güzer'in kuruculuğundaki CAG Mimarlık Atölyesi'nin çalışmaları eşliğinde devam ediyor.Türkiye'de çağdaş ve nitelikli mimarlık eserlerinin kamuoyuna tanıtılması amacını taşıyan "Koleksiyon Mimarları Ağırlıyor" sergi dizisi, 25 yıldan bu yana etkinliğini sürdüren TSMD üyelerinin çalışmalarını sunuyor.

Projenin, her iki yılda bir yayımlanması ve toplu sergiler olarak yurt içi ve dışında dolaştırılması hedefleniyor. Yakın bir gelecekte ise İstanbul ve İzmir'de de benzerlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

CAG Mimarlık Atölyesi'nin konuk edileceği "Koleksiyon Mimarları Ağırlıyor" sergisinin açılışı, 8 Haziran 2011 Çarşamba günü 18:30 – 21:00 saatleri arasında Koleksiyon Ankara Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Sergi, 8 Haziran – 2 Temmuz 2011 tarihleri arasında görülebilir.CAG Mimarlık Atölyesi Hakkında

Mimarlık, tasarım ve yayın alanında farklı projelerin yer aldığı bir üretim ortamı olan CAG Mimarlık Atölyesi, projelerinin çoğunu ODTÜ dönersermaye işletmesi aracılığı ile gerçekleştiren Celal Abdi Güzer tarafından kuruldu. Büro, mimarlık ve tasarımla ilgili araştırma yapmayı, proje konuları özelinde farklılaşan tasarımcı ve uzmanları bir araya getirmeyi, akademik birikim ile uygulama alanını eleştirel bir kültür ve üretim ortamında buluşturmayı ve proje üretimini amaçlıyor.


Celal Abdi Güzer Hakkında

1960 yılında Ankara'da doğan ve mimarlık eğitimini 1982 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde tamamlayan C. Abdi Güzer, bir süre İngiliz Hükümeti bursu ile Newcastle Upon Tyne Üniversitesi'nde "Mimarlıkta Eleştiri" üzerine çalışmalar yaptı, aynı konuda ODTÜ'den doktora derecesini aldı. Doç. Dr. Abdi Güzer, halen ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde mimarlık eleştirisi üzerine ders veriyor ve 4. sınıf tasarım stüdyosu yöneticiliğini yürütüyor.

ODTÜ Mimarlık Bölüm Başkan Yardımcılığı, Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, ve Mimarlar Derneği 1927 Başkanlığı ve Genel Sekreterliği de yapmış olan Güzer, mimari proje yarışmalarında çeşitli jüri üyeliklerinin yanı sıra, üçü birincilik olmak üzere çok sayıda ödül ve mansiyon sahibi.

Güzer'in farklı coğrafyalarda ve farklı konularda uygulanmış projeleri bulunuyor. Bunların arasında tasarımını ve kurucu başkanlığını yaptığı MATPUM yapısı, 2008 yılında son beş yılın yapıları arasında yapılan değerlendirilerek "YEM Tasarım Ödülü"nü kazandı. Güzer'in araştırma konuları arasında mimarlık eleştirisinin yanı sıra "Yakın Dönem Mimarlık Kavram ve Uygulamaları", "Eğitim Yapıları", "Konut ve Toplu Konut Yapıları", "Kentsel Tasarım ve Kentsel Yenileme Projeleri" ile "Yapılarda Çevre Duyarlılığı ve Sürdürülebilirlik" gibi konular yer alıyor.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :