Bugünkü Program

mimarizm.com / 14 Nisan 2022
İlham noktasını Yeşilçam’dan alan Can Aytekin’in “Bugünkü Program” adlı sergisi, 14 Nisan-21 Mayıs tarihleri arasında Versus Art Project’te sanatseverlere açık olacak.

Can Aytekin’in “Bugünkü Program” isimli sergisi, 14 Nisan-21 Mayıs tarihleri arasında Versus Art Project’te izleyiciyle buluşuyor. İlham noktasını Yeşilçam’dan, özellikle afişlerden, lobi fotoğraflarından ve sinema fenerlerinden (büyük boyutlu film posterleri) alan sergi, efemera malzemeye odaklanıyor.

Bundan üç sene önce Riverrun’da açtığı “Gelecek Program” sergisinde “Bugünkü Program”ın adeta bir fragmanına yer veren sanatçı, serginin odağına Yeşilçam sokaklarını yerleştiriyor. Versus Art Project’in bulunduğu Hanif Han ve üzerinde yer aldığı sokak (Gazeteci Erol Dernek Sokak) Yeşilçam için de önemli bir buluşma ve üretim noktası olarak sanatçının çalışmalarında yer buluyor. Galerinin cumbasından görülen İstanbul Sinema Müzesi, hemen aynı bölgede bulunan Sadri Alışık, Ayhan Işık, Fuat Özkınay sokakları, yıkılan küçük sinemalar, Yeşilçam kafeleri, galeri mekânının eskiden sinema afiş, tasarım ve baskı merkezi olarak kullanılması hafıza ve mekân arasındaki diyaloğu sergiye taşıyor.

Yeşilçam’a romantik bir nostalji perspektifinden bakmak yerine bellek üzerinden yaklaşan sanatçı, arşiv tutma ve kayıt alma pratiğine de referans veriyor. Mekâna özgü yerleştirme olarak kurgulanan serginin bütünü sokak ve fuaye betimlemesi ile galeriyi yaşayan bir ortama dönüştürüyor. İç ve dış mekân arasında ilişki kurarak sokağın izlerini galeriye taşıyor.

Katmanların bir araya gelmesinden oluşan “Bugünkü Program”, mekân kurgusunda  odaklanmamış görme kavramına atıfta bulunuyor. Brikolaj üretim ve figüratif hikâye anlatıcılığından beslenen sergi, izleyiciyi de bu tecrübeye katılmaya davet ediyor. Filmi izleyicinin oluşturmasına imkân verirken, perdenin önü ve perde arkası birbirine karışıyor. “Sevmek Zamanı” ve “Ayrılsak da Beraberiz” filmleri serginin hikâye örgüsünü oluşturuyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :