"Bu Model Tam Size Göre! / It Fits You Like A Glove"

mimarizm.com / 25 Eylül 2012
"Bu Model Tam Size Göre!"

"Tezgahtarların vazgeçilmez cümlesi 'Bu model tam size göre!' deyişi insanda kandırmaca mı gerçek mi algısı yaratan bir söz öbeği gibi dursa da mercek altına alındığında, bunun tüketimi destekleyen bir anahtar vazifesi gördüğünü deneyimleriz. Öyle ki metaların fetişist nitelikleri sonucunda insanlar bir yanılsama ortamında yaşamakta, kendilerine ve kendi gerçekliklerine yabancılaşmaktadır."   

Karl Marx, "Commodity fetishism". Capital: Critique of Political Economy (1867)


  Deniz Beşer'in 'Bu model tam size göre!' sergisinden.

Toplumlar, tüketim eylemini pompalayan mekanizmalar tarafindan yönetilir. Bu mekanizmalar hiyerarşik bir düzende pembe söylemleriyle öğütler verirken bunun tabandaki yansımaları "Bu model tam size göre!" gibi önermelerde yerini alır.

Antalya Kaleiçi'ndeki QuickTimeWaschsalon'da ziyarete açılan sergide, Deniz Beşer'in fotoğrafladığı Karadeniz'deki dükkanların vitrin modelleri ironik bir mizahi öğe olarak karşımıza çıkıyor.

Fotoğrafı kolajla bir araya getirip fanzin anlayışıyla resim yapan Beşer, son solo sergisinde, vitrin modellerinin deforme, eksik-fazla uzuvları, tekinsiz ve çelişkili duruşlarıyla birer örnek olarak vitrinlerde yer alışı üzerinden "Bu model tam size göre"yi sorguluyor.


'Bu model tam size göre! // It fits you like a glove!'
sergisi, 29 Eylül - 13 Aralık 2012 tarihleri arasında 10:00 - 22:00 saatlerinde QuickTimeWaschsalon'da görülebilir.Deniz Beşer
1986 yılında İstanbul'da doğan Deniz Beşer, İspanya Universidad de Sevilla'da değişim öğrencisi olarak resim eğitim almış ve 2009 senesinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü'nden mezun olmuştur.

Resim, seramik, graffiti ve performans gibi dallarla ilgili çalışmalarını sürdüren Beşer, İspanya, Fransa, Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Slovakya, Kırgızistan ve Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerde uluslararası sergilere katılmıştır.

2008 yılında kişisel sergisi 'İspanya-Türkiye' ile Santralistanbul'da, 2009 yılında da 'Bendeniz' adlı kişisel sergisi ile Küçük Beyoğlu ve Mardin Şahtana Ailesi Evi'nde yer alan Beşer, askerdeyken kendisine gelen mektuplardan oluşturduğu 'Mektup Sergisi'ni İstanbul PASAJist'te sergilemiştir.

2003 yılından bu yana 32 karma sergiye resim ve heykelleriyle dahil olan Beşer'in resimleri ulusal ve uluslararası olmak üzere özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Bunun dışında koordinatör olarak 2008 yılından beri İstanbul´daki ilk sanat kampı olan `Kampilesanat´ı organize etmektedir. Sanatçı ayrıca RH Sanat dergisi tarafından ''Yılın Genç Ressamı 2008'' yarışmasında finalist olarak seçilmiş ve Rotary Kulübü'nün 2011'de düzenlediği Bazaart yarışmasında ''Jüri Teşvik Ödülü'' kazanmıştır.

Deniz Beşer'in eserleri Eylül 2011'de, aralarında Andy Warhol'un yapıtlarının da bulunduğu Gallery Linart'daki ''Pop Art Extended'' sergisinde ve Temmuz 2012'de Kırgızistan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi'nde yer almıştır.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :