"Pop Art Extended"

mimarizm.com / 12 Eylül 2011
"Pop Art Extended"

Gallery LiNART ve ALANistanbul'un ortak düzenledikleri "Pop Art Extended" sergisi, Pop Art'ın biçimsel ve içeriksel unsurları ile yeni bir hesaplaşma projesi ortaya koyuyor. Sergide, genç sanatçıların çalışmalarının yanı sıra, "Pop Art'ın babası" Andy Warhol'un daha önce Türkiye'de sergilenmeyen 3 orijinal eseri yer alıyor.


Andy Warhol, "Liz Taylor", AVD Collection.


Çağdaş sanatın görsel unsurlarını en çarpıcı şekilde kullanan genç sanatçıların, Pop Art akımına altın çağını yaşatan en önemli sanatçılardan Andy Warhol ile karşılıklı diyaloglarını sanat severlere sunuyor. Warhol'un Elizabeth Taylor, Mick Jagger ve Uncle Sam'e ait eserlerinin yer alacağı sergide eserleri bulunan genç sanatçılar; Ayline Olukman, Ayşegül Sağbaş, Arda Yalkın, Deniz Beşer, Gökçe Çelikel, Halil Vurucuoğlu, Murat Pulat, Monika Bulanda, Yiğit Yazıcı ve Zeynep Beler.

Tüm dünyada farklı merkezlerde, yerel unsurları dinamikleri içerisinde kullanarak genişleyen ve kendi kendini sürekli güncelleyen Pop Art akımı, ortaya çıktığı 1956'dan bu yana, hızla değişen sanat ortamında eskimeden varlığını sürdürüyor. Politik bir savunma yapmayan Pop Art, bu sayede; doğuşundan itibaren kültürlerarası bir kimlik kazanarak, herhangi bir sebeple sanattan gözü korkmuş herkese hitap etmeyi başarıyor. Global tarihsel süreç açısından bir dönüm noktasında yer alan Pop Art; savaş etkilerinin sürdüğü, nükleer güçlerin tehdidi altındaki bir dönemde, karamsar değil idealist tutumuyla akım izleyicisi için, zor zamanlarla gelen eğlence anlayışının bir temsili, bir bakıma "büyükler için Disneyland"dı. Tüm sanat akımları bir şekilde izleyicinin duygularına hitap ederken; Pop Art, gündelik yaşam deneyimlerinden yola çıkarak, "deneyimleme" yoluyla izleyicisine ulaştı.

Andy Warhol'un görsel çalışmaları ile yan yana gelecek olan Türkiye'nin önde gelen genç çağdaş sanatçılarının hem tarihsel hem de güncel göndermeleri niteliğindeki çalışmalarından oluşan bir proje olan "Pop Art Extended" sergisi; 15 Eylül - 15 Ekim 2011 tarihleri arasında Gallery LiNART ve ALANistanbul'da ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :