"Biri, Hiçbiri, Binlercesi"

mimarizm.com / 25 Ekim 2013
"Biri, Hiçbiri, Binlercesi"

Otuz yıl boyunca sanatçıların yaratım ve üretim süreçlerini fotoğraflayan Elio Montanari'nin 200'den fazla fotoğrafını bir araya getiren ilk kapsamlı kişisel sergisi SALT Galata'da.


Elio Montanari, 1980'lerden 2005'e dek, dünyanın dört bir yanındaki önemli sanat etkinlikleri ve sergilere hazırlanan sanatçıların yaratım ve üretim süreçlerini fotoğrafladı. Fotoğrafçının Fener'de bulunan geniş kapsamlı kişisel arşivi, 500 binden fazla negatif ve diyapozitif içeriyor. Bu fotoğraflar, sanatçıların asistanlar, küratörler ve arkadaşlarının desteğiyle işlerini şekillendirdikleri özel anları bugüne taşıyor.


Venice Rent Collection Courtyard, Cai Guo-Qiang, XLVIII. La Biennale di Venezia 1999


Negatiflerinin çoğunu 30 yıldır arşiv dışına çıkarmamış olan Montanari'nin işleri, izleyiciye, geçmiş dönemdeki fotoğrafçı-sanatçı-küratör ilişkileri ile bu ilişkilerin zaman içerisinde nasıl evrildiğini inceleme imkânı veriyor. Sergideki fotoğraflar, önceleri büyük çabalar ve uzun soluklu bir çalışma gerektiren yaratıcı üretimin yeni teknojilerle dönüşümünün yanı sıra, bir belge olarak fotoğrafın rolünü ortaya koyuyor.

              
Hüseyin Bahri Alptekin, Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, 9. İstanbul Bienali, 2005.


Montanari'nin SALT Galata'daki ilk kapsamlı kişisel sergisi Biri, Hiçbiri, Binlercesi*, bir iş ya da serginin hazırlıklarında sanatçı konsantrasyonu ve tutkusuna ışık tutan fotoğraf dizilerini bir araya getiriyor. Matthew Barney, Pier Paolo Calzolari, Catherine David, Alanna Heiss, Jannis Kounellis, Marisa Merz, Claes Oldenburg ve Emilio Vedova gibi sanatçıların yer aldığı; tarihsel öneme sahip 10 üretim anı, SALT Galata'nın farklı yerlerinde sergileniyor. Ana sergi mekânında, 1980'ler ve 1990'larda faaliyet göstermiş saygın küratör, sanatçı ve sanat profesyonellerinin portreleri ile sanatçı James Lee Byars'a saygı niteliğinde özel bir bölüm yer alacak.


Claes Oldenburg, Coosje van Bruggen ve Frank O. Gehry'nin The Course of the Knife adlı işinin üretimi. Venedik, 1985


İstanbul'da yaşayan mimar ve fotoğrafçı Montanari, 1944'te Ravenna'da (İtalya) doğdu. Montanari'nin fotoğrafları, birçok dergi, profesyonel yayın ve sanat kataloğunda yayımlandı. Montanari daha önce İndici (2011, Ankara İtalyan Kültür Merkezi ve Venedik Bienali), Teşekkür (2007, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi) ve Diyarbakırİstanbul (2006, Diyarbakır) adlı üç sergi açtı.

"Biri, Hiçbiri, Binlercesi" sergisi 10 Eylül - 26 Aralık 2013 tarihleri arasında SALT Galata 'da izlenebilir.


* İtalyan yazar Luigi Pirandello'nun sergiye adını veren "Uno, Nessuno e Centomila" (1926) adlı romanı, 1998 yılında Şadan Karadeniz'in çevirisiyle Telos Yayıncılık tarafından, 2013'te ise Fuat Sevimay'ın çevirisiyle Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık tarafından Türkçe'de yayımlanmıştır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :