Bir Üretim Atmosferi Yolculuğu, "Lokman:"

mimarizm.com / 22 Ekim 2012
"Lokman:" Sergisi Milli Reasürans'ta

Milli Reasürans Sanat Galerisi sergi sezonunu, küratörlüğünü Bülent Erkmen'in yaptığı "Lokman:" adlı sergiyle açıyor. 

"Lokman:", 'matbaa' odaklı bir çalışma çevresinde yaratılan çok katmanlı bir 'dünya'nın gerçek malzemeleriyle, bu dünyanın benzerinin sergi mekanına kurulmasından oluşuyor. Serginin öznesi ise matbaayı kurarken böyle bir dünyayı da kuran 'kişi'. Bu kişinin kurduğu matbaa ile birlikte kurduğu dünya, ya da bu kişinin bir matbaa çevresinde biriktirdiği dünya.

Bu kişinin okudukları, baktıkları, konuştukları, anlattıkları, yaptıkları, denedikleri, tasarladıkları, ürettikleri, çiçekleri, balıkları, kabakları...

Bu dünyanın tüm bu malzemeleri kendi mekanlarından çıkıyor, bu sergi mekanında, alıştıkları, yabancılık çekmeyecekleri bir şekilde tekrar biraraya geliyor.

Serginin bir adı var ama bir sanatçısı yok. Sergilenenler birbirleriyle anlamlı bir ilişki kurmayan ya da kuramayan 'şey'ler yığını... Bir üretim atmosferi yolculuğu. Sessizce aralanan bir kapıdan sürekli değişim olduğunu hissettiren bir kargaşaya, görünmeyen kişinin üretim üssüne kısa bir bakış. Onun ilgi alanlarını ve zamanını nasıl kullandığını görebileceğimiz tek kare bir fotoğraf. Herhangi bir soruya cevap vermeyen, kaldı ki böyle bir cevap da aramayan, eğer başarabilirse belki yeni sorulara yol açan, o kişinin ürünlerinin değil de onun dünyasının sergilendiği bir düzenleme.

Etkilenme, etkileme, peşine düşme, araştırma, dağıtma ve toplama, yok etme ve üretme. Bakınca görünenler bunlar. Bir otopsi, bir teşhir...

"Lokman:" sergisi, 3 Ekim - 3 Kasım 2012 tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :