Aykut Köksal'ın "Yetmişlerden Fotoğraflar"ı Schneidertempel'de

mimarizm.com / 08 Ekim 2015
Mimarlık ve sanat kuramcısı, akademisyen, yazar Aykut Köksal'ın, 1971-1979 arasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergisi, Schneidertempel Sanat Merkezi'nde görülebilir.

İki yıl önce, Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde açtığı "Sessizlik ve Işık" adlı fotoğraf sergisinde Osmanlı anıtsal yapılarının mekânlarını ele alan Köksal, bu kez tanıklık ettiği "Yetmişler" e yöneliyor ve 40 yıl sonra çekmecesinden çıkardığı fotoğraflarla, bir dönemin sessiz yanını, ışığını, mekânlarını, yapılarını, insanlarını gösteriyor, o yılların ruhunu, siyah-beyaz fotoğraf estetiğinden süzülen bir bakışla sergiliyor.

Fotoğrafların büyük bir bölümü "Yetmişler"in İstanbul'unu yansıtan karelerden oluşuyor: Kentle yeni tanışmış geleceğin İstanbulluları, henüz ölüme terkedilmemiş Boğaz vapurları, inatla yaşamayı sürdüren ahşap evler, bir "İstanbul Hatırası"nı ölümsüzleştirmek için bekleyen sokak fotoğrafçıları, köprüsüyle, mavnalarıyla Haliç, karanlık ve dingin hazireler, Kumkapı'nın balıkçıları ve her biri sessiz bir öykü anlatan kent insanları.

Aykut Köksal'ın "Yetmişlerden Fotoğraflar" başlıklı sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi'nde 10 Aralık 2015 tarihine dek açık kalacak.

Cumartesi günleri kapalı olan Schneidertempel Sanat Merkezi, hafta arası her gün 13:00-17:00 arasında, pazar günleri ise 12:00-16:00 arasında gezilebiliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :