‘Atûfetlü Efendim Hazretleri’ Osmanlı Belgeleri Işığında Kudüs’e Mimari Bir Bakış (1839-1917)

mimarizm.com / 18 Kasım 2019
Rezan Has Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı “‘Atûfetlü Efendim Hazretleri’ Osmanlı Belgeleri Işığında Kudüs’e Mimari Bir Bakış (1839-1917)” başlıklı sergi 29 Şubat 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Kadir Has Üniversitesi ve Kudüs'teki Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi'nin UNESCO Kürsüsü iş birliği ile "Bir Kudüs Veritabanı: Modern Dönemlerde Mimari ve Tasarım" başlıklı uluslararası projenin çıktılarından yola çıkarak hazırlanan ‘Atûfetlü Efendim Hazretleri’ Osmanlı Belgeleri Işığında Kudüs’e Mimari Bir Bakış (1839-1917) sergisi; Kudüs’ün kentsel gelişimi üzerine özellikle görsel içerikli belgeleri bir araya getiren bir seçki sunuyor.

Osmanlı arşiv belgelerinde ifade edildiği şekli ile Kudüs-i Şerif’in modernleşme sürecine kapı aralayan sergi, 1839-1917 yılları arasında kentin yapılaşmasında gözlenen değişimi; yazışmalara konu olan resmî belgelerin yanısıra mimari projeler, haritalar, çizimler, fotoğraflar gibi görsel arşiv belgeleri üzerinden anlatırken; Osmanlı Devleti’nin Batılılaşma sürecinin mimari boyutuna ışık tutuyor.

Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve UNESCO Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan'ın küratörlüğünü üstlendiği serginin araştırma ekibinde ise Prof. Dr. Füsun Alioğlu, Doç. Dr. Salih Bıçakçı ve Azize Gelir Çelebi yer alıyor.

Sergi 29 Şubat'a kadar görülebilir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :