Atölye+Sergi: Yarım Kalan Yenişehir

mimarizm.com / 27 Kasım 2019
TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenecek 'Yarım Kalan Yenişehir' temalı sergide yer almak için son başvuru tarihi 3 Aralık 2019.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin her yıl düzenlediği geleneksel sergilerin 7.’si 2020 yılının başında ‘Yarım Kalan Yenişehir’ temasıyla gerçekleştirilecek. Geçen yıl düzenlenen ‘Bilinmeyen Ulus’ sergisine benzer olarak bu yıl da sergilenecek olan eserler bir dizi atölye sonucunda elde edilecektir. Bu kapsamda Aralık 2019 içerisinde düzenlenecek 12 farklı atölye ile, Cumhuriyet Ankarası'nın yeni ve modern kent merkezi Yenişehir’in yarım kalan hikâyelerinin ve mekânlarının izleri sürülecektir.

Manifesto

Hikâyeler gündelik yaşantının içinde, mekânlarda saklanırlar. Yenişehir’in hikâyesi de anılarının sürekli değişime uğraması sebebiyle yarım kalmıştır. Mustafa Arslantunalı, Sevgi Soysal’ın ‘Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’ romanına yazdığı önsözde “Hoş, Ankara’ya gittiğimizde Yenişehir’i arar, bulamazsınız – aradan geçen on küsür yıl içinde Kızılay tarafından yutuluvermiştir” diyerek bu değişimi vurgular. Tamamlanamamış, başlangıcı anımsanmayan, herhangi bir sona bağlanmayan, yarım kalmış hikâyelerin mekânı Yenişehir, bir çiçek dürbününden baktığımızda renklerin iç içe geçmesi gibi geçmişin izlerini günümüze taşır. Geçmişin buluşma noktası günümüzün geçiş alanına karışır; yer, zaman, mekân ve insanlar iç içe geçer.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesinin düzenlediği “Yarım Kalan Yenişehir” atölye serisi yarım kalan, arada bırakılan, çakışan, birleşen ve ayrılan, tamamlanamayan hikâyelerin ve bu hikâyelerin yarım bırakıldığı mekânların izlerini sürmeyi amaçlar.

Atölyelerde yer almak isteyenlerin başvuru formunu 3 Aralık 2019 tarihine kadar doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formu ve atölyeler hakkında detaylı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :