ARTER'den Sonbahar "Hamle"si

mimarizm.com / 11 Eylül 2012
ARTER'den Sonbahar "Hamle"si

ARTER, sonbaharı, Başak Şenova'nın küratörlüğünü yaptığı "Hamle" sergisi ile karşılıyor.

Şenova, serginin yapısını ve mekânsal tasarımını satranç oyununun mantığını ve hamlelerini izleyerek kurguladı. Adel Abidin, Rosa Barba ve Runa Islam'ın işlerinin yer aldığı sergi; sanatçıların araştırma konuları, üretim süreçleri ve işlerinden hareketle görsel ve işitsel algı, mekanı ve algıyı dönüştürme stratejileri, farklı görüş açılarının birlikteliği, kavramsal alanların inşası gibi birçok düşünce kümesini eşzamanlı olarak işliyor.

ARTER'in giriş katı bu üç sanatçının yaklaşımlarının ve üretimlerinin belirgin niteliklerini taşıyan işlerle izleyiciyi karşılıyor. Girişteki bu "hamle"yi, birinci katta Adel Abidin'in "…ötesinde";  ikinci katta Rosa Barba'nın "notlar" ve üçüncü katta Runa Islam'ın "atları yiyen köpekler" başlıklı kişisel sergileri takip ediyor.


 Runa Islam, "Gördüğün Şeyi Gördüğün Gibi Gören İlk Sen Ol"


Adel Abidin
1973 Bağdat doğumlu Adel Abidin farklı mecralara yayılan pratiğinde, kültür, siyaset ve kimlik arasındaki karmaşık ilişkiyi inceliyor. Sosyal meselelere hiciv ve mizahın keskin renklerini kullanarak, tarifi zor tecrübeleri ve kültürel yabancılaşmayı ele alarak yaklaşıyor. Halen Helsinki'de yaşayan Abidin, Helsinki Çağdaş Sanat Müzesi, Salamanca Çağdaş Sanat Merkezi, New York Location One Gallery ve 10. Sharjah Bienali'nde kişisel ve karma sergilerde yer aldı ve 52. Venedik Bienali'nde Finlandiya'yı Bağdat'a turistik geziler düzenleyen sahte seyahat şirketi "Abidin Travels" (Abidin Turizm) ile temsil etti. Son olarak, 2011 yılında, Amman'daki Darat al-Funun, Paris'teki Gallerie Anne de Villepoix ve Normandiya'daki Wharf: Centre d'Art Contemporain de Basse'da kişisel sergileri yer aldı. Ayrıca 54. Venedik Bienali'ndeki Irak Pavyonu'nda eleştirmenlerce övülen "Consumption of War" (Savaşın Tüketimi) başlıklı video yerleştirmesini sergiledi.   Abidin, 2012 senesi içinde, "Hamle" sergisinin yanı sıra, Tokyo Mori Sanat Müzesi'ndeki "Arap Express" başlıklı karma sergiye katılacak ve L'Institut du monde Arabe (Paris) ile Kunsthalle Winterthur'da (İsviçre) kişisel sergileri yer alacak.

"Hamle"de Adel Abidin'in "Üç Aşk Şarkısı" adlı video yerleştirmesi; çekimlerini ARTER'de gerçekleştireceği "Seksek" başlıklı videosu ve "Senfoni" adlı yerleştirmesi ve videosu ayrı ayrı yer alacak.


Rosa Barba
1972 Agrigento, İtalya doğumlu Rosa Barba'nın işleri sinemanın çeşitli yönleri üzerinde duruyor; selüloitin, ışığın, projektörün ve sesin fiziksel özelliklerini ya da anlatının yapısını irdeliyor; beklenmedik insan, yer ve hikâyelere odaklanıyor. Rosa Barba filmin bu unsurlarını birbirinden ayırıp yepyeni hareketli objeler yaratıyor; filme bir heykel gibi yaklaşarak kamerasını nesnelere ve manzaralara yöneltiyor. Halen Berlin'de yaşayan sanatçının işleri, Maxxi Müzesi (Roma), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Madrid), New York Swiss Institute, Liverpool Bienali, 52. ve 53. Venedik bienalleri, 2. Selanik Çağdaş Sanat Bienali ve Cenevre Hareketli Görüntü Bienali'nin de aralarında bulunduğu çeşitli müze ve bienallerde gösterildi.

"Hamle"de Rosa Barba'nın "Buradan Kesiniz" (2012), "Sonsuz Şeylerin Kayıtlı Yayılımı" (2012), "Görünmez Eylem" (2010), "Gizli Konferans: Gördüğümüz ve Görmediğimiz Şeylerin Kesintili Tarihine Dair" (2010), "Bir Devre Yaptım, Sonra da Bir İkincisini Yaptım" (2010) başlıklı işleri yer alacak.


Runa Islam
1970 yılında Dakka, Bangladeş'te doğan Runa Islam'ın farklı görsel ve kavramsal diller üretmeye karşı duyduğu ilgi, gerçeğin sınırlı ve nesnel yönlerine vurgu yapan analitik ve deneysel sonuçlar ortaya koyuyor. İşlerinin sunumunda muhtelif yöntem ve yaklaşımlar benimseyerek, görsel ve mimari alanları bozuyor, değiştiriyor, genişletiyor ve böylece algının yönünü değiştirerek tüm ilgiyi "görme" eylemi üzerine çekiyor. Çıkarlara uygunluk ve zanaat, gözetim, algı ve belleğin yeniden inşası gibi kavramlar, Islam'ın görsel üretimleri aracılığıyla biçim kazanıyor. Halen Londra'da yaşayan Islam, 29. São Paulo Bienali (2010), Varşova Çağdaş Sanat Müzesi (2010), MACBA (Barselona, 2009), 6. Asya Pasifik Trienali (Queensland Sanat Müesi, Brisbane, 2009), the Hirshhorn Museum and Sculpture Garden (Washington, 2008), the Turner Prize (Tate Britain, 2008), Manifesta 7 Avrupa Çağdaş Sanat Bienali (Rovereto, İtalya, 2008), Walker Sanat Merkezi (Minneapolis, 2007) ve 51. Uluslararası Venedik Bienali (2005), 8. Uluslararası İstanbul Bienali (2003) gibi müze, galeri ve sanat etkinliklerine katıldı.

"Hamle"de Runa Islam'ın "Numune Dolabı" (2010), "Bu Kadarı Belirsiz" (2009–2010), "Ortaya Çıkış" (2011) ve "Gördüğün Şeyi Gördüğün Gibi Gören İlk Sen Ol" (2004) başlıklı işleri yer alacak.


Başak Şenova
1970 İstanbul doğumlu Başak Şenova, küratör ve tasarımcıdır. Edebiyat ve grafik tasarım eğitimi gördü. Bilkent Üniversitesi'nden grafik tasarım alanında yüksek lisans (1995); sanat, tasarım ve mimarlık alanında doktora (1999) yaptı. Amsterdam'daki De Appel Vakfının 7. Küratöryel Eğitim Programı'nı tamamladı.1995'ten bu yana sanat, teknoloji ve medya konularında yazıyor; ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştiriyor ve çeşitli sergilerin küratörlüğünü yapıyor. art-ist 6'nın ve online dergi Kontrol'ün, Lapses kitap serisi, Aftermath ve başka bir çok  kitabın editörlüğünü yaptı; halen ibraaz.org'a sürekli editörlerlerindendir. Şenova ayrıca, NOMAD'ın kurucu üyesidir. Dijital sanat ve teknoloji üzerine çalışan uluslararası network Upgrade!'in İstanbul ayağı olan "Upgrade!İstanbul"u ve "ctrl_alt_del" projesini geliştirenlerden biri olan Başak Şenova, Kadir Has Üniversitesi'nde 2006–2010 yılları arasında öğretim üyesi olarak çalıştı. 53. Venedik Bienali'nde Türkiye Pavyonu'nun küratörlüğünü üstlenen Şenova'nın küratörlüğünü yaptığı proje ve sergilerin arasında "Bilincin Koma Hali" (Goethe-Institut, İstanbul, 2006), "Tepki Nöbetleri" (Vooruit Kunstencentrum, Gent, Belçika, 2006), "Kayıtsız" (Aksanat, İstanbul, 2008), "Soft Borders" (Sao Paulo, Brezilya, 2010), "Hesaplaşma (Aftermath)" (Akbank Sanat, İstanbul, 2012) bulunuyor. Şenova, aynı zamanda, Kıbrıs'ta devam eden araştırmaya dayalı sanat projesi "UNCOVERED"ın projesinin ve 2013'te Bosna-Hersek'te gerçekleşecek D-0 ARK Underground 2. Çağdaş Sanat Bienali'nin eş-küratörlüğünü yürütüyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :