Animal Babes

mimarizm.com / 08 Mart 2022
Teknoloji ve gelenekselliğin tek bir bakışaçısıyla harmanlandığı; tasarımcı, ressam, iç mimar Eda Zamanpur'un NFT sergisi Animal Babes, 8 Mart’ta Hazal Özkan Art Galeri’de ve kalao.io’da ziyaretçilere açılıyor.

Özgürlükçü ve başkaldırı ruhundan ilham alan, kadının vahşiliğini ve anaçlığını doğadaki ruhla birleştiren, tasarımcı, ressam, iç mimar Eda Zamanpur’un resim sergisi Animal Babes, 8 Mart’ta Hazal Özkan Art Galeri’de ve aynı zamanda kalao.io’da ziyaretçilere açılıyor. 50 eserin yer aldığı sergi, 16 Mart’a kadar galeride sanatseverlerin ziyaretine açık olacak ve sanal gerçeklik turu da dahil edecek.

Blockchain altyapısı ve gelenekselliğin bir araya gelişiyle ortaya çıkan Animal Babes sergisi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk bireysel sanatçı NFT sergisi olma özelliğini taşıyor. Sergideki tüm eserler Dünya Kadınlar Günü'nde Kalao.io üzerinden satışa çıkacak.

Animal Babes karakterleri, anlatılan bu masallarda kadınları pasifize eden ve edilgenleştiren pembe rüyalar yerine, kendi ilhamlarıyla, kendi kararlarını veren, böylece kendi gerçeğini yaratan kadınları kutluyor. Koleksiyon; kendinden, karakteri, duruşu ve kimliğinden emin, özgüvenli, asi, seksi, güçlü, cesur, anaç, korkusuz ve en dişi şekilde ayakta durmayı başaran gerçek kadınları simgeleyen 50 eserden oluşuyor.

“Sanatta da teknolojiyi kullanmanın zamanı”

8-16 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek sergi ile ilgili açıklamalarda bulunan Eda Zamanpur, “Hızla dijitalleşen dünyada her alanda olduğu gibi sanatta da teknolojiyi kullanmanın zamanı geldi. Dönüşen dünyamıza hızla ayak uydurup çağımızı yakalamamız çok önemli. Bu anlamda Türkiye’deki ilk bireysel NFT sergisini hayata geçirmekten dolayı da ekibimle beraber çok heyecanlıyız. Sergideki eserlerin tamamı kalao.io da satışa çıkacak” dedi.

“Gençleri sanata teşvik etmeliyiz”

Sergide satışı gerçekleşecek ürünlerin gelirinin yüzde 20’sinin TEV’in Üstün Başarı Sanat Bursuna bağışlanacağını söyleyen Zamanpur, kendisinin de Antalya’da güzel sanatlar lisesinden mezun olduğunu ve şimdi toplumdan aldığını geri vermenin zamanı olduğunu söyledi. Ayrıca yapılacak bağışla genç kız öğrencilere destek sağlayarak, onları sanata teşvik edeceği için mutluluk duyduğunu belirtti.

Eda Zamanpur'un ve Türkiye’nin ilk bireysel sanatçı NFT sergisi olan Animal Babes’i 8 Mart'tan itibaren Hazal Özkan Art Gallery'de canlı gezebilir ve kalao.io üzerinden satın alacağınız NFT eserlerle TEV’in Üstün Başarı Sanat Burslarında kız öğrencilere destek olabilirsiniz.

 

*

Eda Zamanpur Hakkında

Güzel sanatlar lisesi resim bölümüne birincilikle giren ve sonrasında Marmara Üniversitesi, Işık Üniversitesi gibi en başarılı güzel sanatlar fakültelerinin iç mimarlık bölümlerini dereceyle kazanan Eda Zamanpur, tam burslu olarak Yeditepe Üniversitesi Mimarlık fakültesi iç mimarlık bölümüyle eğitimini tamamladı. Üniversite yıllarında içerisinde Milano Nuova Accademia di Belle Arti'nin de bulunduğu çeşitli sertifika programlarına katıldı. Londra’da kısa dönem dil eğitimi aldı. Üniversite eğitimi sırasında Hong Kong'a, Uzak Doğu kültür ve sanatını incelemek adına uzun bir seyahat yaptı. Bu dönemden sonra resim yapma kararı aldı.

2017-2019 yılları arasında Antalya’da iç mimari projeler üzerine çalıştı. 2019 yılından bu yana farklı tekniklerde resim ve illüstrasyon çalışmaları yaptı. Kolektif akademi, Beykent Üniversitesi gibi çeşitli eğitim kurumlarında iç mimari, perspektif, iç mimarı proje konsept çalışmaları, sulu boya gibi farklı başlıklar altında online dersler verdi. Çeşitli otel ve kafelerde büyük ebatlarda duvar resmi çalışmaları, marka ve dergilerle illüstrasyon çalışmaları, işbirlikleri ve atölyeler yapmaya devam eden Zamanpur, aynı zamanda kişisel atölye çalışmalarına ve dijital sanat projelerine devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :