"7 Tepenin 7 Mimarı" Brüksel'de

mimarizm.com / 22 Şubat 2010
"7 Tepenin 7 Mimarı" Brüksel'de

İstanbul 2010 Arupa Kültür Başkenti Ajansı Hakkında

İstanbul'u, Avrupa Kültür Başkenti olarak hazırlamak, 2010 yılında yapılacak etkinlikleri planlamak ve yönetmek, kamu kurum ve kuruluşlarının bu amaçla yapacakları çalışmalarda koordinasyonu sağlamak amacıyla, 2 Kasım 2007 tarihinde, 5706 sayılı özel yasa  ile kuruldu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı bünyesinde, Kentsel Uygulamalar, Kültür-Sanat ve Turizm ve Tanıtma olarak belirlenen üç ana stratejik alan altında toplanan çalışmalar, 15 farklı alanda faaliyet gösteren direktörlük ve yönetmenliklerle yürütülmektedir.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı kentsel uygulamalar projeleri, Kentsel Uygulamalar Direktörlüğü, Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü, Kentsel Proje Koordinasyon Direktörlüğü bünyesinde hayata geçmektedir. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kültür sanat projeleri ise, Görsel Sanatlar, Müzik ve Opera, Klasik Türk Müziği, Kent Kültürü, Edebiyat, Sinema ve Belgesel, Gösteri ve Sahne Sanatları, Geleneksel Sanatlar Yönetmenlikleri çatısı altında üretilmekte, şekillendirilmekte ve adım adım hayata geçirilmektedir. Bütün bu projelerin ve etkinliklerin, 2010'dan sonraya da taşacak şekilde, sürdürülebilir olması amaçlanmaktadır.

İstanbul Center In Brussels (ICiB) Hakkında

Kendi bağımsız Yönetim Kurulu tarafından temsil edilen ICiB, Istanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen bir sivil girişim. ICiB, Istanbul'un çağdaş Avrupa kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğu inancıyla, gerçekleştirdiği projelerle, Avrupa ile entegrasyonun yerel düzeyde zaten yürümekte olduğunu göstermekte.  Açıldığı tarihten beri ICiB Avrupa'nın merkezine, Istanbul'un modern sanat ve kültürünün  en iyi ve en yenilikçi yönlerini sunmakta.

Dünya Mimarlık Topluluğu (WAC) Hakkında

İstanbul'da 2006 yılında Prof. Suha Özkan ve Şefik Onat tarafından kurulan WAC, dünya mimarlığını  web üzerinde özgür ve bağımsız bir platformda buluşturmayı hedefliyor. WAC'nin web portalı www.worldarchitecture.org bugün dünyanın en çok izlenen 2-3 mimarlık sitesinden biri.  Dünyanın tüm mimarları, ücretsiz olarak projelerini bu portale yükleyip herkes tarafından görülmesini sağlayabiliyorlar.  WAC aynı zamanda uluslararası düzeyde tanınmış mimar, akademisyen ve yazar 200 kişiden oluşan Onur Üyelerinin oylarıyla, belirli aralıklarla projelere Dünya Mimarlık Ödülleri veriyor.  Bunlara ek olarak çağdaş Türk mimarlığının dünya çapında tanıtılması amacını gönüllü olarak üstlenen WAC, 2008 yılında başlattığı "Türk Mimarlığı Şimdi" programı kapsamında genç neslin yetenekli Türk mimarlarının eserlerini yansıtan sergileri  farklı ülkelere taşıyor.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :