Yedi Tepenin Yedi Mimarı Sergisi Brüksel'de Açıldı

Banu DURMUŞOĞLU / 26 Şubat 2010
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında, küratörlüğü Dünya Mimarlık Topluluğu, eski Ağa Han Mimarlık Ödülü Genel Sekreteri Mimar Prof. Suha Özkan ve eski diplomat Şefik Onat tarafından gerçekleştirilen "7 Tepenin 7 Mimarı" sergisi 23 Şubat 2010'da Brüksel'de açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına açılışa katılan başkan yardımcısı Ahmet Selamet'in konuşmasının ardından, Prof. Suha Özkan'ın yöneticiliğinde 7 Tepenin 7 Mimarı'nın katılımcı olduğu bir panel düzenlendi. EAA adına Yasemin Sezgin, Şevki Pekin, Can Çinici, Melkan Tabanlıoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu, Nevzat Sayın ve Han Tümertekin adına mimarlık eleştirmeni Gökhan Karakuş'un katılımı ile gerçekleşen panelde mimarlar kendi yaklaşım ve felsefelerini ortaya koydular. Şevki Pekin ise konuşmasında "periferi" kavramının altını çizerek, günümüzde her şeyin geçirgen ve geçişli olduğu bu ortamda artık periferiden söz edilemeyeceğini, 7 Tepenin 7 Mimarı sergisinde ortaya koyanın artık periferiyi değil, merkezin tam kendisini temsil ettiğinin altını çizdi.

Panelin ardından Brüksel'de önemli yapıların büyük çoğunluğunda imzası bulunan Brüksel merkezli mimari proje geliştirme ve fonlama şirketi Vizzion Europe Başkanı Şefik Birkiye'nin kısa bir konuşma yaptı.
Program, BBA Belçika Yapı Ödülleri Başkanı ve AIAB Mimarlık Enstitüleri Kurucu Başkanı Profesör Jan Bruggemans ile Kentsel Çevre Vakfı Başkanı ve Uluslararası Kent ve Bölge Plancıları Derneği Eski Başkanı Profesör Pierre Laconte'un konuşmaları ile sürdü. Bruggemans 7 Tepenin 7 Mimarı sergisine Brüksel'den 7 mimar ve çalışmaları ile yanıt verirken, Laconte ise İstanbul örneği üzerinden kent planlaması ve ulaşım konularına değindi. Panelin ardından katkıda bulunan mimarlara, destekçilere ve konuşmacılara verilen plaket töreni ile açılış son buldu.

"7 Tepenin 7 Mimarı" Sergisinin Brüksel ayağına İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile birlikte AUTODESK, MOB Mobilya & Dekorasyon, SCHÜCO Türkiye, KONE Asansör Sanayi ve Yapı-Endüstri Merkezi destek veriyor.

Sergiden fotoğraflar için lütfen tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :