"7 Tepenin 7 Mimarı" Brüksel'de

mimarizm.com / 22 Şubat 2010
"7 Tepenin 7 Mimarı" Brüksel'de İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen "7 Tepenin 7 Mimarı" sergisi 23 Şubat'ta Brüksel'de "Istanbul Center in Brussels"da açılıyor. Küratörlüğünü ve organizasyonunu Dünya Mimarlık Topluluğu'nun üstlendiği sergi Torino, Berlin ve Jakarta'nın ardından "Türk Mimarlığı Şimdi" projesi kapsamında bu kez Avrupa'nın kalbinde sanatseverlerle buluşuyor.İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında, küratörlüğünü Dünya Mimarlık Topluluğu başkanı, eski Ağa Han Mimarlık Ödülü Genel Sekreteri Mimar Prof. Suha Özkan ve eski diplomat Şefik Onat tarafından gerçekleştirilen "7 Tepenin 7 Mimarı" sergisi İstanbul'un çağdaş yüzünü Avrupa'ya yansıtmayı hedefliyor.

Sergiyle birlikte çağdaş Türk mimarlığının önde gelen temsilcileri Emre Arolat, Can Çinici, Teğet Mimarlık adına Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar, Şevki Pekin, Nevzat Sayın, Tabanlıoğlu Mimarlık adına Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu ile Han Tümertekin üçüncü binyılın başlarında modernist değerlere bağlı eserlerle uluslararası platformda kendi kişiliklerini yaratıyorlar.

Türk Mimarlığı şimdi

Dünya Mimarlık Topluluğu'nun organizasyonunda 2008 yılında Torino'da, 2009 yılında ise Berlin ve Jakarta'da sanatseverlerle bir araya gelen "Türk Mimarlığı Şimdi" projesi kapsamında, çizim, video art ve fotoğraflardan oluşan eserlerin sergi sırası bu kez Brüksel'de.

"Istanbul Center in Brussels"da açılacak olan sergi öncesinde, "Çağdaş Mimari ve Kentsel Uygulamalar"ın tartışılacağı konferans yer alacak.  Konferansta BBA Belçika Yapı Ödülleri Başkanı ve AIAB Mimarlık Enstitüleri Kurucu Başkanı Profesör Jan Bruggemans ile Kentsel Çevre Vakfı Başkanı ve Uluslararası Kent ve Bölge Plancıları Derneği Eski Başkanı Profesör Pierre Laconte da birer konuşma gerçekleştirecek.

Program:

16.00-17.30 
Açılış Konuşmaları
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol
Dünya Mimarlık Topluluğu Başkanı Suha Özkan

17.30 19.00 Konferans
BBA Belçika Yapı Ödülleri Başkanı ve AIAB Mimarlık Enstitüleri Kurucu Başkanı Profesör Jan Bruggemans
Kentsel Çevre Vakfı Başkanı ve Uluslararası Kent ve Bölge Plancıları Derneği Eski Başkanı Profesör Pierre Laconte

19.00
Açılış kokteyli

Serginin gerçekleştirilmesine Istanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile birlikte AUTODESK, MOB Mobilya & Dekorasyon,  Schüco International KG, KONE Asansör Sanayi ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) de katkı sağlıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :