"5 Kişilik Bufet"

mimarizm.com / 15 Haziran 2011
"5 Kişilik Bufet"

ARTER, 8 Temmuz'dan itibaren Deniz Gül'ün "5 Kişilik Bufet"ini sergilemeye başlıyor. 21 Ağustos'a kadar izlenebilecek olan ve ARTER'in sergi katlarından birine yayılan proje, Deniz Gül'ün ilk kişisel sergisi olmasının yanı sıra, ARTER'in yeni üretimleri destekleme ve sanatçı projelerini hayata geçirme vizyonunun da bir uzantısı...

Emre Baykal küratörlüğünde gerçekleşen sergi, sanatçının 2009'da yazmaya başladığı aynı başlıklı şiirsel bir metinle başlayan çok etaplı bir proje. Gül, 5 kişilik bir performans şeklinde kaleme aldığı metni, ARTER'de mekânsallaştırıyor. Küçük iktidar ile büyük iktidar, iç ve dış arasındaki gerilimi merkezine alan sergide, yapıtın taşıyıcı gövdesini, izleyicinin içlerine girebileceği 5 parça mobilya oluşturuyor: Vitrin, Gardrop, Kasa, Tabut ve odalaştırılmış bir Kapı. Birer anıt-nesne şeklinde sergi mekanının 4. katında yanyana dizilen mobilyalarıyla "5 Kişilik Bufet", toplumsal olduğu kadar bireysel, güncel olduğu kadar tarihsel, aynı zamanda politik ve psikolojik bir alanda, iktidar kavramı üzerinden kimlik sorunsalını ele alıyor. Deniz Gül, sergide, içine sadece bir insanın sığabileceği anıtlaşmış mobilyalar aracılığıyla, bireysel belleğinin izini daha geniş, toplumsal ve politik bir bellek içinde arıyor.

Sanatçının içlerine yerleştirdiği nesneler ve küçük dokunuşlarla mahremiyetlerini güçlendirdiği 5 mobilyaya, sıradışı bir masa eşlik ediyor. Açılış esnasında etrafında gerçekleştirilecek performans ve sergi boyunca ortasındaki haznede kaynayacak sütle bu ilginç masa, sanatçının çalışmalarında özellikle vurguladığı ritüel boyutunu ARTER'e taşıyor.

Serginin kitabı İlkay Baliç editörlüğünde, Esen Karol tarafından tasarlandı. Kitapta, "5 Kişilik Bufet"in ARTER'deki yerleştime fotoğraflarına, Bejan Matur'un sanatçıyla yaptığı bir söyleşi ve sergi küratörü Emre Baykal'ın kaleme aldığı metin eşlik ediyor. Sergi kitabı ve Deniz Gül'ün aynı isimli sanatçı kitabı, sergi süresince ARTER'den temin edilebilecek.

Deniz Gül'ün projesi "5 Kişilik Bufet", ARTER'de Patricia Piccinini'nin sergisiyle eşzamanlı olarak 21 Ağustos tarihine kadar görülebilir.


İlişkili Haberler
Deniz Gül yanıtlıyor...
İlişkili Haberler
Sergiyi gezmeden...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :