Çağdaş Sanatın Ustaları İstanbul'da

mimarizm.com / 20 Ağustos 2013
ArtInternational Istanbul

Uluslararası alandan 60 seçkin galerinin katılacağı 'ArtInternational Istanbul' çağdaş sanat fuarı, Damien Hirst, Ahmet Mater, Sabine Pigalle, Nevin Aladağ gibi ustaların işleri sanatseverlerle buluşturacak.

                               

Dyala Nusseibeh'in koordinatörlüğü ve Stephane Ackermann'ın artistik direktörlüğünde gerçekleşecek ArtInternational Istanbul'un programı belli oldu.

Viyana'dan Ursula Krinzinger, İstanbul'dan Leyla Tara Suyabatmaz, Dubai'den Isabelle van den Eynde ve New York'tan Leila Heller'den oluşan seçim komitesinin Avrupa, Amerika ve Ortadoğu'yu kapsayan geniş bir bölgede yaptıkları değerlendirme sonucu 60 galeri İstanbul'da sanatseverlerle buluşacak. Bunlar arasında Londra'dan Pace ve Lisson Gallery, Paris'ten Yvon Lambert, Berlin'den Arndt gibi çağdaş sanat tutkunlarını heyecanlandıracak galeriler bulunuyor.

Türkiye, Orta Doğu ve ötesine odaklanan, koleksiyonerlere uluslararası çağdaş sanata rakipsiz erişim imkânı yaratmayı ve evrensel sanat toplumunu birbirine bağlamayı amaçlayan ArtInternational Istanbul, dünyanın önemli sanat fuarlarındaki ortaklıklarıyla tanınan Angus Montgomery ile Fiera Milano İnterteks işbirliğinde düzenleniyor.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek ArtInternational Istanbul'un tasarımını ise, patat architecture + design'ın kurucusu Erhan Patat üstlendi. Patat, MSW Architekten ile birlikte Venedik Mimarlık Bienali'nde sergilenen işleri ve Zaha Hadid ile yaptığı ortak projelerle tanınıyor.


Türkiye'den 10 galeri katılıyor


ArtInternational Istanbul'un Türkiye ayağında ise İstanbul'un güncel sanat dünyasının odak noktası olmayı başarmış 10 galeri yer alıyor. Seçim komitesinin, uluslararası sergileri ve başarıları dikkate alarak yaptığı  değerlendirme sonucunda artSümer, Egeran Galleri, Galeri Zilberman, Galeri Manâ, Galeri Non, Galerist, Pi Artworks, Pilot Galeri, Rampa Gallery ve x-ist'in fuarda yer almasına karar verildi.


Arik Levy, Rock Growth RG5, foto: © Ian Scigliuzzi / Galerist 

 
Çağdaş sanatın usta isimleri İstanbul'da

ArtInternational Istanbul dünyaca ünlü sanatçıların işlerini İstanbul'a taşıyacak. Cortesi Contemporary'nin temsil ettiği, ağırlıklı olarak ölüm ve yaşam'ı sorguladığı heykel, yerleştirme, tuval ve çizim çalışmalarıyla tanınan, "The Turner Price" sahibi İngiliz sanatçı Damien Hirst; "Magnetism" adlı işiyle tanınan, Yeni Dalga Suudi Arabistan çağdaş sanatının en önemli isimlerinden, Galeri Arthr'in sanatçısı Ahmed Mater; sosyal ve kültürel kimliklerden yola çıkarak ürettiği yerleştirmeleri, video ve performanslarıyla öne çıkan Rampa Galeri'nin temsil ettiği Nevin Aladağ ; dünyanın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan ICP'nin (International Center of Photography - Uluslararası Fotoğraf Merkezi) düzenlediği Infinity Awards'ta "Genç Fotoğrafçı" ödülünü kazanan ilk Türk-Hollandalı Galeri X-ist'in fotoğraf sanatçısı olan Ahmet Polat; Galeri Dix9 ile çalışan, gündelik nesnelere ve fiziksel olaylara ilgisinden hareketle pitoresk etkisi olan video işleri üreten Sophia Pompery; mitoloji ve ilkel flaman resimlerden yola çıkarak yarattığı büyüleyici işleriyle, Louise Alexander Galeri sanatçısı olan Sabine Pigalle ArtInternational fuarının isimlerinden sadece birkaçı.


Quicken © Saad Qureshi / Gazelli Art House


Fuara özel sanatsal aktiviteler ve projeler

İstanbul'un güncel sanat kültürünün etkili isimlerinden Stephane Ackermann'ın artistik direktörlüğünü üstlendiği fuar kapsamında galeri sergileri dışında sanatsal aktiviteler ve özel projeler de gerçekleşecek. Uluslararası sanatçılardan performanslar, Başak Şenova küratörlüğünde gerçekleşecek video gösterimleri ve Özkan Cangüven eşliğinde hazırlanan inisiyatifler fuarın sanat aktiviteleri olarak dikkat çekiyor.

David Claerbout'un ilk gösterimini ArtInternational Istanbul'da yapacağı ve süregelen kamera hareketliliğiyle çektiği "Travel" (1996-2013) adlı videosu izleyenleri lokal bir parktan karanlık Avrupa ormanlarına, oradan da Amazon ormanlarına sürükleyerek banliyö arazilerinde gezdirecek.

Performans sanatçısı Camila Rocha'nın fuarın açılış gününde yerel bir bando ekibiyle düzenleyeceği "To See The Band Passing By" adlı performansı, 2007'de kaybettiğimiz ünlü çağdaş sanatçı eşi Hüseyin Bahri Alptekin'in anısına sergilenecek.

Çeşitli müzik medyasını kullanarak yarattığı işleriyle dikkat çeken Fransız sanatçı Tal Isaac Hadad, birbirinden farklı tarzlara sahip olan sanatçılardan seçtiği kompozisyonları birleştirerek elde ettiği ve "Piano Constraints" adını verdiği yeni performans serisi ile karşımıza çıkarken; Lyon Konservatuarı'ndan oybirliğiyle altın madalya almış Fransız piyanist Wilhem Latchoumia da muhalif çalışmalarını sunacak.

Çağdaş sanatının yükselen Türkiyeli isimleri de fuara özel işlerle karşımıza çıkacak. Ahmet Ögüt fuar alanının çeşitli köşelerine yeni çalışmasıyla, performans sanatçısı Gül Kozacıoğlu yeni ses enstalasyonuyla, Londra'da yaşayan Ali Kepenk İstanbul'dan esinlenerek yarattığı bir fotoğraf serisiyle, Berlin'den Yusuf Etiman da fuar kataloğunu sanatçı kitabı biçimine dönüştürdüğü işiyle fuarın sanatsal aktivitelerine renk katacak.


ArtInternational Istanbul 16-18 Eylül 2013 tarihlerinde 12.00 – 20.00 saatleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde ziyarete açık olacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :