"Circle Seminar: Kent & Ekoloji / Dilek Yürük" Seminer Tarihi Güncellendi

mimarizm.com / 13 Eylül 2021
The Circle'ın, Peyzaj Mimarı ve Permakültür Tarımcısı Dilek Yürük'ün eğitmenliğinde başlayacak yeni seminer dizisi "Kent & Ekoloji"nin tarihi 1 - 4 - 6 Ekim olarak güncellendi.

Circle Seminars, peyzaj mimarı ve permakültür tarımcısı Dilek Yürük’ün eğitmenliğinde Kent & Ekoloji isimli bir seminer ile devam ediyor. 3 oturumda 1-4-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek seminer çevrimiçi olarak Zoom üzerinden gerçekleşecek.

Program

Uzun yıllardır kent ve ekoloji üzerine hem teorik hem de pratik çalışmalar yürüten Dilek Yürük bu seminerde kent ekolojisini sürdürülebilirlik, gündelik hayat pratikleri, tasarım, hafıza, sanatsal pratikler ve aktivizm üzerinden inceleyecek. Kent ve ekoloji, kültür ve doğa, kent politikaları ve katılımcılık üzerine düşünmek ve aksiyon almak isteyen herkese açık olan bu seminer sonucunda kent sorunlarına dair olası teorik ve pratik çözümlere ulaşılması da hedefleniyor.

Ders #01 (01.10.2021):
Kent Ekolojisinde İlişkiler ve Arayüzler

Toprak, hava, su, doğa, hayvanlar, bitkiler, insan, sürdürülebilirlik, etik, hafıza, geçirgenlik, görünen ve görünmeyene dair ilişkileri farklı zaman ve mekan paralellerinde okumaya çalışarak duruma bütüncül bakmayı deneyeceğimiz bir başlangıç.

Ders #02 (04.10.2021):
Kentin Peyzaj Katmanları

Kentin kurulumundan başlayıp değişim dönüşüm süreçlerinde iç içe giren multidispliner tasarım pratikleri, kentsel peyzajın ve kullanıcının farklılaşan ihtiyaçları ve permakültür kavramıyla birlikte kentin görünen ve görünmeyen izlerini takip edeceğimiz katmanları arasında bir yolculuk.

Ders #03 (06.10.2021):
Kent Ekolojisini Aktivizm ve Sanatla Deneyimlemek

Yedikule Bostanlarındaki ‘Marul Bayramı’ndan, İstanbul’un tehditkâr dönüşümünü yürüyerek deneyimleme imkânı sunan “İki deniz arası”na, “Yedinci Kıta”dan, “Bir iç mekan bahçesi”ne kente dair dertlerini farklı bir göz ve duruşla ortaya koyanları tanımak ve ilham almak için aktivizm ve sanat penceresinden bir değerlendirme.

Katılım

Seminere katılım için Biletino sayfasından etkinliğe bilet alarak kayıt yaptırılabilir. Kayıt olunduktan sonra, seminere katılım bilgileri e-posta adreslerine etkinlik öncesinde ulaştırılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 

*

Dilek Yürük Hakkında

1998’de İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm’ünden mezun oldu. Kamu ve özel kurumlarda farklı projelerde tasarımcı ve uygulamacı kimlikleriyle çalıştı. 2016 yılından bu yana kendi ismini taşıyan firmasında peyzaj/permakültür ve kentsel tarım alanları konusunda çalışmalarına devam etmekte. Eş zamanlı olarak okullarda “Okul Bostanları” isimli dersler vermekte. Çalışma alanlarını kent, permakültür, çocuklarla gıda üretimi, yerel gıda üreticilerinin desteklenmesi, kentsel tarım, üretken peyzaj konuları oluşturuyor. Bilgi Üniversitesi'nde üç dönem yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Kent ve Peyzaj İlişkisi içeriklerinde dersler veren Dilek Slow Food Fikir Sahibi Damaklar gönüllüsü ve Ek Biç Ye İç sosyal girişiminin bir parçası.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :