“Cross-Sea Urban Transitions” Tarabya – Mikrolimano Atölye Çalışması

mimarizm.com / 30 Ekim 2017
Atina Teknik Üniversitesi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi şehir ve bölge planlama bölümleri işbirliğinde düzenlenen “Cross-Sea Urban Transitions” (Deniz Ötesi Kentsel Değişimler) konulu kentsel planlama ve tasarım atölyesi, 27 Ekim - 3 Kasım 2017 tarihleri arasında her iki üniversitede eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor.

Atina Teknik Üniversitesi (NTUA) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliğiyle düzenlenen “Cross-Sea Urban Transitions” başlıklı atölye çalışması, ortak coğrafya ve kültürel referansların biçimlendirdiği deniz ötesi yerleşimlerin karşılaştırmalı olarak ele alındığı, anında bilgi paylaşımıyla geliştirilen, etkileşimli tasarım süreçlerinin deneyimleneceği bir üretim platformu olarak kurgulandı.

İstanbul-Tarabya ve Pire-Mikrolimano yerleşimlerinin karşılaştırmalı olarak ele alınacağı 8 günlük atölyenin temel amacı; mekânsal niteliklerin tespit edileceği analiz çalışmaları, sentez ve değerlendirmeler, kentsel kamusal mekanda tasarım kriterlerinin geliştirileceği önerilerin elde edilmesi olarak tanımlanıyor.

Her iki üniversitenin Şehir ve Bölge Planlama ile Mimarlık bölümü öğrencilerinden oluşan karma ekipler, Atina ve İstanbul’da koordinasyon içinde çalışacak. Toplam 20 öğrenci ve öğretim üyesinin katılımıyla gerçekleşecek uygulamada, kentsel bütünden başlayarak mimari ürünün tanımlanacağı tasarım süreçleri farkı disiplin ve tasarım kültürlerinin bakış açılarıyla deneyimlenecek.

Atölye çalışmasının İstanbul ayağında, 3 Kasım Cuma günü MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda canlı bağlantı ile atölye sonuç ürünlerinin paylaşılması ve karşılıklı değerlendirilmesi amaçlanıyor.

Öğrenci çalışmalarının hafta boyu sürecek değerlendirmeleri ve sonuç ürünlerin tartışılması dışarıdan katılıma açık olarak gerçekleştirilecek.

Atölyenin detaylı programına buradan ulaşabilir, çalışma süreci ve değerlendirmeleri izlenebilir.

 

 

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :