Arter’in Locus Solus Başlıklı Grup Sergisinin “Arka Plan” Kitabı Yayımlandı

mimarizm.com / 04 Temmuz 2022
Arter’in Locus Solus başlıklı grup sergisi, merkezine aldığı doğa fikrini olgular, kurgular ve duygular perspektifinden irdelemeyi amaçlıyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği serginin kitabı ise Arter Yayınları aracılığıyla okurlarla buluştu.

Fotoğraflar: Sena Nur Tastekne

Arter’in 1.400’ü aşkın yapıt barındıran koleksiyonundan kurgulanan sergilere eşlik etmek üzere 2019 itibarıyla başlattığı yayın dizisi Arter Arka Plan’ın dördüncü kitabı yayımlandı. Arter’de devam eden grup sergisi Locus Solus bağlamında yayımlanan kitap, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerle bu sergi için üretilmiş işlerin de aralarında yer aldığı mekâna özgü büyük ölçekli yerleştirmeleri bir araya getiren sergiye eşlik ediyor ve sergiyle aynı başlığı taşıyor. Kitapta, “doğa” fikrini olgular, kurgular ve duygular perspektifinden irdelemeyi amaçlayan serginin arka planındaki düşüncelerden ve serginin kurgulanma sürecinden hareketle seçilerek özgün bir kurguyla bir araya getirilen metinler, imajlar ve bu yayın için üretilmiş yeni çalışmalar yer alıyor. Küratör Selen Ansen’in doğa ile kültürün birbirlerine nüfuz etme ve birbirlerini etkileme biçimlerinden yola çıkarak oluşturduğu sergiye eşlik eden kitapta yitik yerler, bilinçdışı manzaralar, yabancı topraklar, hayali mekânlar, buralar, oralar ve yok-yerler, mucizevi diyarlar, göksel, yerüstü ve yeraltı âlemlerle ilintili metinlerle birlikte Sena Başöz, Pascal Janovjak ve Su Pola’nın özel olarak kaleme alınmış denemelerine yer veriliyor.

Tasarımını Emre Çıkınoğlu’nun üstlendiği Locus Solus başlıklı kitap, Arter Kitabevi’nden satın alınabilir veya kitabevi@arter.org.tr e-posta adresi üzerinden sipariş edilebilir. Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilen Arter Kütüphanesi’nde kitabın sayfaları karıştırılabilir.

Yayına Katkıda Bulunanlar

Sena Başöz, John Berger, Jen Bervin, Karl Blossfeldt, Richard Brautigan, Charles Burns, Joseph Conrad, Julio Cortázar, Karel Čapek, Evliyâ Çelebi, Ferit Edgü, Helmut Eisendle, Gianni Guadalupi, Marlen Haushofer, Robert Hooke, Pascal Janovjak, Kamo no Chōmei, Gizem Karakaş, Tetsumi Kudo, D.H. Lawrence, Leo Lionni, Lucretius, Maurice Maeterlinck, Xavier de Maistre, Alberto Manguel, Winsor McCay, Claudio Morandini, Murathan Mungan, Barış Pirhasan, Yaşlı Plinius, Su Pola, Robert Pufleb, Jochen Raiß, Iván Repila, Raymond Roussel, Nadine Schlieper, Carl Seelig, Gertrude Stein, Michel Tournier, Robert Walser, Aby Warburg, Lynd Ward, Volkan Yalazay.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :