Yüz Yılın Evi

mimarizm.com / 16 Ekim 2019
K! Kültüral Performing Arts'ın ev sahipliğinde, Türkiye prömiyerini 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren GalataPerform’un yeni oyunu Yüz Yılın Evi’nin galası 31 Ekim Perşembe günü yapılacak.

Berlin, İstanbul ve Zürih prömiyerlerinden sonra Edinburgh Fringe Festivali’ndeki performansıyla The Times ve Guardian gibi önemli gazetelerin seçkilerinde yer alan ve sezonu Romanya turnesiyle Piatra Neamt Festivali’nde açan Yüz Yılın Evi, yeni sezonda da seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Yüz Yılın Evi, İstanbul galasını 31 Ekim Perşembe saat 20.30’da  4. Levent Sanayi Mahallesi’ndeki bir metal kesim atölyesinden performans mekanına dönüştürülen K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde yapacak ve sezon boyunca izlenebilecek.

“İşte buradan başlıyorum, her şeyin bittiği yerden,

yeniden başlıyorum...”

Gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği yarı otobiyografik oyunda yazar, yönetmen, oyuncu Yeşim Özsoy’un kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayeler, belgesel bir dille aktarılıyor. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişteki tarihsel yolculuğumuz, son Osmanlı Padişahlarından II. Abdülhamit’in Hazine Kahyası İbrahim Ethem Efendi’nin (Özsoy'un 1919 doğumlu anneannesinin) yazlık konağı ve yıkımı üzerinden değerlendiriliyor.

*

Oyunun Künyesi
Yapım:
 GalataPerform
Metin ve Konsept: Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin
Yöneten ve Oynayan: Yeşim Özsoy
Dramaturji: Ferdi Çetin
Video ve Film Tasarımı: Melisa Önel
Müzik ve Ses Tasarımı: Kıvanç Sarıkuş
Işık Tasarımı ve Teknik Koordinatör: Ayşe Ayter
Koreografi: Tuğçe Tuna
Proje Asistanı: Nilay Yerebasmaz
Ses ve Işık Kontrol: Hasan Hakan Yılmaz
Belgesel Video Katılımcıları: Yeşim Özsoy, Turan Necdet Özcan
Konak Video Performansçıları: Elif Ongan Tekçe, Sanem Öge, Emir Politi, Yaman Ceri
Görüntü Yönetmeni: Arda Yıldıran
Kamera Asistanları: Hasan Öztaş, Uğurcan Tüzel
Dublaj Sanatçıları: Katayoun Momtaheni, Karin Ataoğlu, Nükhet Akkaya, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Ayşe Lebriz Berkem, Yeşim Özsoy


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :