"Proje Dikdörtgen Atölye Çalışması ve Sergisi"

mimarizm.com / 12 Mayıs 2008
"Proje Dikdörtgen Atölye Çalışması ve Sergisi"

İKÜ Öğretim Üyesi Mimar Hakkı Yırtıcı,Garanti Galeri, İstanbul Kültür Üniversitesi, Osmanlı Bankası Müzesi ve Yapı-Endüstri Merkezi'nin desteğiyle "Proje Dikdörtgen Atölye Çalışması" düzenliyor. Atölye çalışmasının sonucunda ortaya çıkan ürünler ekim ayı içinde Yapı-Endüstri Merkezi'nde sergilenecek.


Tanışma, tartışma ve fikir üretme grubu olarak kurgulanan atölye çalışmasında, farklı disiplinlerden konuşmacıların katılımları sayesinde kavramsal çerçevelerin oluşturulması ve bu kavramsal çerçeveler kapsamında katılımcıların fikir projesi, poster, video, metin gibi herhangi bir biçimde proje üretmesi planlanıyor. 


İlgi duyan herkesin katılımına açık olan atöyenin yürütücü ekibi İKÜ Öğretim Üyesi Mimar Hakkı Yırtıcı, İKÜ Öğretim Üyesi Mimar İlke Tekin, Atölye Asistanı Caner Bilgin, Atölye Asistanı Ünal Ali Özger ve Atölye Asistanı Ayşe Büşra Sayıner'den oluşuyor.

 

Ayrıca ekim ayında düzenlenecek olan serginin kitabı da basılacak.


Atölyenin teması şöyle anlatılıyor;

"Dikdörtgen bir sembol, mimarlıktan sosyal bilimlere her disiplindeki kavram enflasyonunun yarattığı erozyona karşı bir sembol. Çağdaş kapitalizmin ekonomi mantığı kişisel beğeni ve zevkler üzerinden tüketimi sürekli uyarmak üzerine kurulu. Bu ekonomi mantığın beşeri alanlara sızması ise bir kültürel patolojiye neden oluyor. Tüketim toplumunun üretim kavram ve tekniklerinin kültürel alana taşınmasının yarattığı anomali gündelik hayatı anlamlandıran kavramların meşruluk zeminini yok ediyor, içeriksizleştiriyor. Bu durumun neden olduğu entelektüel tembellik beşeri bilimlerdeki üretimi eğlenceli bir kültürel incelemeler oyununa dönüştürmüş durumda.

Neoliberalizmin "bireyi ve bedeni" ön plana çıkaran ideolojisini mimari üretim ve mimarlık eğitiminde de görmek mümkün. "Bedensel deneyim", "haz", "kışkırtmak", "aura" vb. bireye ve bedene yönelik kavramlar üzerinden üretilen bir mimarlık ve mimarlık eğitimi ile karşı karşıyayız. Günümüzde toplumu oluşturan bütün, sınıf mücadelesi temelli kavranmak yerine sadece kalabalıklar olarak algılanıyor.

Bu durumun tasarım atölyelerindeki karşılığı ise sadece tasarımcının kendi iç dünyası içinde anlamlandırmanın mümkün olduğu, kerameti kendinden menkul kavramlar ve bu kavramlara tekabül eden tuhaf, amorf formlar dizisi. Mimarlık şimdiye değin olmadığı kadar bir biçimler oyununa indirgenmiş; çarpıcı formlar ve iyi sunum teknikleri mimarlığın öz bilgisinin önüne geçmiş durumda. İdealize edilmiş gerçekdışı kullanıcılar için programlar üretilmekte, "merkez ve hakim ideoloji"yi onaylayan ve yeniden üreten proje konuları üzerinden yapay tartışmalar yapılmaktadır.

Oysa ki mimarlığın temel ürünü mekandır. Mekanın etimolojik karşılığı ise "olayın geçtiği yer"dir. Olayın geçtiği mekan toplumsal sınıf farklılıklarına dayalı mücadele biçimlerinin, kültürel ve etnik kimliklerin buluştuğu, çatıştığı bir alandır. Sadece sonsuz bir şimdiyi ve bireyi esas alan mevcut ideolojinin yerine olayları ve bunlara tekabül eden mekanları tarihsel bütünlüğü içinde kavrayacak yeni bir farkında olma bilincine acilen ihtiyaç var. Marksist terminoloji içinden söylemek gerekirse altyapı ile üstyapı arasında ilişkiyi yeniden kurmak gerekmektedir.

Proje dikdörtgen yukarıda tarif edilen çerçevede yapacağı atölye çalışması ve sonrasında açacağı sergi ve kitap ile durumun çeşitli boyutlarını ele almayı, yeni ve gerçek tartışmalara imkan tanıyacak bir bilgi alanı ve dil oluşturmayı amaçlamaktadır. "

 

Detaylı bilgi için lütfen  tıklayınız.

Proje Dikdörtgen kalımcı listesi:

Asiye Akgün
R. Ertuğ Altınay
Burak Altınışık
Işıl Altınışık
Gürsu Altunkaya
Lale Başarır
Serap Bilgen
Mehmet Çalhan
Pelin Çekten
Özgün Dilek
Demet Dinçer
Beste Miray Doğan
Merve Zeynep Doğan
Elif Elgay
Fatma Nur Ertaş
Canan Gülcan
Esra Günlü
Selen Gürsoy
Damla Halacoğlu
Gürbey Hız
Buket İstek
Batu Kepekçioğlu
Çiğdem Köseoğlu
Gamze Konca
Deniz Mallı
Özlem Mutlu
Gökhan Okur
Duygu Ovacık
Işıl Özbay
Sezen Öğünç
Işık Özge Özbek
R. Caner Özgökmen
Fatma Nur Özoğlu
Eren Öztürk
Özlem Öztürk
Onur Sarıyıldız
Nizam Sönmez
Hakan Şengün
Nuray Togay
Burcu Tuna
Nazlı Tümerdem
Erdem Üngür
Özlem Yılmaz
Esminje Zeren
Kayıt Dışı Ekibi
Ölçek 1/1 Ekibi


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :