Ortaklaşa Hibe Programı II. Açık Çağrı Dönemi Başvuruları Başladı

mimarizm.com / 05 Nisan 2024
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), Avrupa Birliği desteğiyle ve Marmara Belediyeler Birliği iştirakiyle hayata geçirdiği Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı’nın ikinci açık çağrı dönemi 4 Nisan 2024’te başladı. Açık çağrıya Türkiye’de yerleşik, kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, en az bir belediye ortaklığıyla başvurabiliyor.

Ortaklaşa Hibe Programı, kültür-sanat alanında faaliyet gösteren STK’lar ile belediyeler arasındaki işbirliğini teşvik eden bir ortam yaratmayı, kültür-sanat sektöründeki STK’ların ve belediyelerin yerel düzeyde ortak projeler aracılığıyla yeni işbirlikçi uygulamaları keşfetmelerine destek olmayı amaçlıyor. Toplam bütçesi 1,3 milyon avro olan Ortaklaşa Hibe Programı’nın ilk proje teklif çağrısı 2023 Nisan ayında açıldı ve bu kapsamda dört proje desteklendi. 4 Nisan 2024’te açılan ikinci açık çağrıya kültür-sanat odaklı sivil toplum kuruluşları en az bir belediye ortaklığıyla başvurabiliyor. İkinci açık çağrının başvuruları 4 Haziran 2024 saat 17.00’ye kadar açık kalacak.

Hibe başvuruları ortaklasa.iksv.org sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Proje başına 120 bin avroya kadar, toplam 900 bin avronun üzerinde hibe desteği

Ortaklaşa Hibe Programı’nın ikinci açık çağrı döneminde desteklenmeye hak kazanan projeler, toplam 900 bin avronun üzerinde hibeden faydalanacak. Farklı disiplinlerden kültür-sanat projelerinin destekleneceği hibe programında, her başvuru için en az destek oranı 50.000 avro, en yüksek destek oranı ise 120.000 avro olarak belirlendi. Kültür-sanat odaklı STK’ların bir belediye ortağıyla başvurabilecekleri hibe programında, projelerin onay sürecinin ardından 6 ay ile 12 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Üniversite, kent konseyi, sanayi ve ticaret odaları ile özel sektörün de iştirakçi olarak katılımının teşvik edildiği Ortaklaşa Hibe Programı’nın 3 ana hedefi bulunuyor:

- Türkiye’de kültür ve sanat alanını STK’lar ve belediyeler arasındaki işbirlikleri ve ortak projeler aracılığıyla güçlendirmek;

- Belediyeler ve STK’larda çalışan kültür profesyonellerinin, kültür politikaları ve yönetimi alanlarındaki gelişimini desteklemek;

- Katılımcı yerel kültür politikalarının oluşumunu teşvik etmek.

Çevrimiçi Bilgilendirme Toplantısı 16 Nisan Salı günü

Ortaklaşa Hibe Programı II. Açık Çağrı Dönemi başvurularıyla ilgili bilgilendirme toplantısı 16 Nisan 2024’te çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek ve ortaklasa.iksv.org üzerinden kayıt olan herkese açık olacak. Ayrıca 6 Mayıs 2024 tarihinde hibe programına başvurmayı amaçlayan kurumlara yönelik çevrimiçi bir soru-cevap etkinliği, 14 Mayıs 2024’te ise STK’ların proje fikirlerine belediye ortağı bulabilmelerini amaçlayan, çevrimiçi bir ortak arama etkinliği düzenlenecek. Bu etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi ve başvurular Ortaklaşa’nın web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayımlanacak.

Ortaklaşa Hibe Programı’nın ilk proje teklif çağrısında 4 projeye 11 milyon TL destek

Projenin Nisan 2023’te başlayan ilk açık çağrı döneminde Türkiye’nin 7 bölgesindeki 33 şehirden toplam 121 proje başvuru yaptı. Değerlendirme Komitesi tarafından hibe başvuru rehberindeki kriterler doğrultusunda yapılan değerlendirmeler sonucunda 4 proje 11 milyon TL’lik hibeden yararlanmaya hak kazandı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :