Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nden Seçmeler

mimarizm.com / 06 Kasım 2014
Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nden Seçmeler

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Belgesel Sinema Kulübü, 8. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'nde gösterim programına giren filmlerden oluşan bir seçkiyi "Festivalin ardından" başlığıyla izleyiciyle buluşturuyor.

Filmler, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy binasının ikinci katındaki Prof. Orhan Şahinler Sinema Salonu'nda izlenebilir.


7 Kasım Cuma, 18:30

LUCIEN HERVE, KENDİNE RAĞMEN FOTOĞRAFÇI
Yönetmen: Gerrit Messiaen
Süre: 54'
Yapım: 2013, BelçikaLucien Hervé, 1949'dan 1965'e dek Fransız Mimar Le Corbusier'nin fotoğrafçısı olarak çalıştı. İzleyen dönemde, Breuer, Niemeyer, Gropius, Neutra, Aalto ve Nervi gibi diğer tanınmış mimarlarla çalıştı.

Bu belgesel, 20. yüzyılın en önemli mimari fotoğrafçılarından birinin hayatını ve eserlerini inceliyor.Gabriel Chéreau, José-Luis Sert, André Wogescky ve Le Corbusier, Nantes-Rezé'deki "Unité d'habitation"un çatısında. // Lucien Hervé, © FLC/ADAGPBM Genel Merkezi Konferans Binası, Konferans Salonu ayakları, 1957. // © Lucien Hervé


*

21 Kasım Cuma, 18:30

Kent M
Yönetmen: Igor Morozov
Süre: 45'
Yapım: 2012, Rusya


Film, dünyanın ilk sosyalist kentindeki yapılaşma ve mimariyi konu alıyor. Mimarinin tarihin bir yansıması olduğunu kanıtlar biçimde Magnitogorsk'un mahalleleri bugüne değin tipik birer hudut olmuştur. Bir yanıyla da oldukça genç görünen kentin tüm alanları korunmuş durumda olup, karşıdan karşıya geçildiğinde, tamamen farklı bir mimari ve mekânsal boyuta girilir ve bu durum bazen "zamanda bir geçit" izlenimi yaratır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :