Mekanar Mekan Araştırmaları'ndan “Amsterdam–Rotterdam” Gezisi

13 Nisan 2009
Mekanar Mekan Araştırmaları'ndan “Amsterdam–Rotterdam” Gezisi


Mekanar Mekan Araştırmaları, ilk kent modernleşme gezisinin başlığını "Amsterdam–Rotterdam" olarak seçti. Altı günlük gezide tüm bu farklı katmanların incelenmesi, özgün mimari ürünlerin gezilmesi, mimarlık merkezlerinin ve ofislerin ziyaret edilmesi planlanıyor. Ayrıca gezi kapsamında Hollandalı mimar ve kent planlamacıların da çeşitli seminerler vereceği geziye dair bilgiler arasında.

Gezi Programı

2 Temmuz Perşembe
Amsterdam Merkez: 11. yüzyılın başında Amstel Nehri'nin ağzında kurulan, ticaret ve balıkçılık sayesinde hızla gelişen Amsterdam bu hızlı gelişimine paralel 19. yüzyıl sonuna kadar, çok erken tarihlerden itibaren büyük kentsel düzenleme ve imar hareketlerine sahne olmuştur. Gezinin ilk günü bu düzenlemelerin izleri sürülecek, bölgedeki önemli yapılar ziyaret edilecek.

13. yy – 16. yy bölgesi
17. yy kanal bölgesi kent planlaması
Plan Kalff (1877)
Science Center New Metropolis, Renzo Piano
Arcam (Amsterdam Centre for Architecture) Mimarlık Merkezi

3 Temmuz Cuma
Rotterdam (Arman Akdoğan eşliğinde): Hollanda'nın finans ve sanat merkezi olan Rotterdam'ın önemli mimari yapıları Arman Akdoğan eşliğinde gezilecek.

MVRDV ofis ziyareti; Hollanda ve MVRDV hakkında seminer
Rotterdam Infracentrum ziyareti; Central Station ve çevresi kent planlaması hakkında seminer ve yeni istasyonun şantiye gezisi
NAI (Netherlands Architecture Institute) ziyareti ve Çağdaş Brezilya Mimarlığı Sergisi
IND (Inter National Design) ofis ziyareti

4 Temmuz Cumartesi
Güney Amsterdam: Amsterdam Okulu'nun öncülerinden olan H. P. Berlage'nin 20. yüzyılın başında planladığı (Plan Zuid) Güney Amsterdam gezisinde, bölgenin kent planlaması incelenecek; H. P. Berlage, M. de Klerk, J. F. Staal, P. L. Kramer gibi Amsterdam Okulu'nun öncü mimarlarının yapıları ziyaret edilecek.

5 Temmuz Pazar
Liman Bölgesi (KNSM, Java, Borneo ve Sporenburg Adaları): Artan konut ihtiyacına paralel olarak 1970'lerde Amsterdam Limanı'nın kuzeye taşınması ile başlayan ve 2000'li yılların başında tamamlanan eski liman bölgesinin gezilmesi. Tek yüksek yapı (KNSM), bitişik nizam ve iç avlu (Java), yüksek yoğunluklu - az katlı konut planlaması (Borneo ve Sporenburg) olmak üzere 3 farklı kentsel planlama konseptini barındıran ve bir açık hava mimarlık müzesi niteliğindeki bu bölge günümüz mimarlarının öncü ve yeni yapılarını barındırıyor.

6 Temmuz Pazartesi
Rem Koolhaas, MVRDV, Neutelings, Steven Holl, NL Architecture, Mecannoo, B. F. van Berkel gibi çağdaş mimarların Amsterdam'ın farklı bölgelerine yayılmış yapıları gezilecek.

7 Temmuz Salı
Serbest gün ve akşam İstanbul'a dönüş


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :