Transition/Geçiş Projesi Ekim Programı

mimarizm.com / 08 Ekim 2013
Transition/Geçiş Projesi Ekim Programı

Başak Şenova ve Fatma Bucak'ın küratörlüğünü üstlendiği "Transition / Geçiş" projesinin 10 Ekim'de gerçekleşecek üçüncü bölümünde performans sanatçısı Tuğçe Tuna "HÜCRE" adlı canlı bir performans sunacak.Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın Beyoğlu'nda bulunan binasının yenilenme sürecinde, binanın inşaat alanında yapılan Transition / Geçiş projesi, yerli ve yabancı birçok sanatçının canlı performansları, performans gösterimleri ve proje bitiminde düzenlenecek sergi ve kitaptan oluşuyor. Toplam 5 bölümden oluşan ve 8 ay sürecek proje, 15 Mart 2014'te düzenlenecek sergiyle sona erecek.

Etkinlik dizisi, 11 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında Anna Konik, Guido van der Werve, Ana Prvacki, Jesper Just ve Maria Jose Arjona'nın hazırladığı performans gösterimleri ile devam edecek.


HÜCRE

Tuğçe Tuna'nın RemDans Sanat Kolektifi'nden performans sanatçıları Begüm Balcıoğlu, Setenay Karataş, Pınar Akyüz ve Nazlı Esen ile birlikte gerçekleştireceği "HÜCRE" genel konseptini beden ve mekan ilişkisinden alıyor, kendi alanını oluşturma ve her ufak tepkinin bir bütünü oluşturması etkilemesi üzerine odaklanıyor.


İçsel, bedensel ve düşünsel ‘özgürlük' üzerine kurgulanmış olan bir performans olan 'HÜCRE' duvarı zemin, zemini duvara çevirerek mekanda farklı algılamalara yol açıyor. Beden mekaniğinin yanı sıra, düşünsel ve dürtüsel olan üretim sürecine  odaklanıyor. Kendi alanını oluşturma, herşeyin bir bütün olması ve birbirini etkilemesi, bu etkileşim sonucu oluşan durum, problemi yaratma, çözme ve onunla başa çıkabilme isteğini işliyor.


RemDans

Uyku süresinin sonu olan esas uyku evresine REM deniyor. Beynin temizlenmesi anlamına da gelen REM'in eksikliği, düşünce bozukluklarına, hafıza ve algılama bozukluklarına yol açabiliyor. 2001 yılında çağdaş dans ve performans sanatçısı, koreograf, akademisyen Tuğçe Tuna tarafından İstanbul'da kurulan RemDans, disiplinlerarası çağdaş dans-performans kolektifi olarak uluslararası platformlarda yer alan, yenilikçi, cesur ve öncü bir inisiyatif olarak tanınıyor. Eserleri arasında ‘Islak Hacim' (Bayrampaşa Eski Ceza Evi), ‘Makine Beden' (Santralistanbul Enerji Müzesi), ‘Vertigo' (Proje 4L), ‘Deplasman' (Hasköy Yün ve İplik Fabrikası), ‘Tortu' (İstanbul Modern) gibi mekanlara özel ürettiği ve gerçekleştirdiği eserler bulunan Tuna, projelerinin hayata geçmesi için her türlü yaratıcılık ve araştırma disiplinlerine, farklı sunum şekillerine ve bu fikirleri bedenleştirebilecek ‘azınlık beden' lerle üretebilmeye açık olmayı tercih ediyor. Tuğçe Tuna bedeni; ‘yaşanılan, kişinin kendi politikasını sürdürdüğü sahip olunan tek gerçek alan' olarak değerlendiriyor.


10 Ekim 2013, 19:00
HÜCRE - Canlı Performans

Konsept ve Koreografi: Tuğçe Tuna
Performans: Nazlı Esen, Begüm Balcıoğlu, Pınar Akyüz, Setenay Karataş.
Müzik: Vahit Tuna, 'Melt 2008'


11 Ekim - 1 Kasım 2013
Performans Gösterim Programı

"Transparency" (2004), Anna Konik
"Concert for Piano and the Exact Volume of Tears Cried on Earth at any Given Moment (or 211,5 liters per second)" (2012), Guido van der Werve
"Do It Yourself Chilvary", (2008), Ana Prvacki
"Sirens of Chrome"(2010), Jesper Just 
"The Beauty of 4 legged animals" (2009), Maria Jose Arjona


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :