Yaşlanan Türkkuyusu’nun Yaşayan Mekanları

mimarizm.com / 05 Şubat 2019
Mimar Devrim Yücel Besim tarafından Bodrum’un en eski mahallelerinden “Yaşlanan Türkkuyusu’nun Yaşayan Mekanları” başlıklı söyleşisi 9 Şubat 2019 günü Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda gerçekleştirilecek.

Bodrum... Üzerine ne çok yazıldı, çizildi, konuşuldu. Şarkılarda, şiirlerde, öykülerde, resimlerde yer aldı; fotoğraflarla belgelendi. Akademik çalışmalara konu edildi; üzerine tezler yazıldı, projeler üretildi, planlar yapıldı...

Kent, bu kez en eski mahallelerinden biri üzerinden yeniden tartışılıyor. Devrim Yücel Besim’in doğduğu ve büyüdüğü mahallesini aktaracağı etkinlik, iki aşamada kurgulandı. İlk olarak mimarın 2007 yılında tamamladığı “Özgün Kentsel Mekanların Okunması ve Belirlenmesi Üzerine Analitik bir Çalışma: Bodrum Türkkuyusu Örneği” başlıklı doktora tezinin sınırları içinde, alan çalışması bulguları paylaşılacak. Daha sonra anılar üzerinden geleneksel yaşam biçimleri ve yaşayan mekanları aktarılacak. Etkinlik Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda saat 14:00’da başlayacak.

*

Devrim Yücel Besim hakkında

1970 yılında Bodrum’da doğdu. Lisans (1992) ve yüksek lisans derecelerini (1995) ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. “Özgün Kentsel Mekanların Okunması ve Belirlenmesi Üzerine Analitik bir Çalışma: Bodrum Türkkuyusu Örneği” başlıklı teziyle 2007 yılında Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı’nda doktor ünvanını aldı. Ankara’da farklı ölçeklerdeki mimari projelerde çalıştı. 2012 yılından beri Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta; Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Akademik ilgi alanlarının içinde Bodrum ile ilgili çalışmalar yoğunluktadır. Geleneksel Bodrum mimarisi, modernizmin Bodrum’daki yerel açılımları, kentsel doku analizleri, turizmin gelişimi ve kente etkileri gibi konularda yazın ürünleri ve sunumları bulunmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :