Uğur Tanyeli - Bülent Tanju Söyleşisi: Nezih Eldem’e Dair Bir Değerlendirme

mimarizm.com / 05 Kasım 2020
SALT'ın, SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi kapsamında Kalebodur desteği ile yürüttüğü Nezih Eldem’in arşivi çalışmaları paralelinde geliştirilen Mimarlığın Uç Beyi Nezih Eldem program dizisi, 14 Kasım Cumartesi günü, Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju söyleşisi ile başlıyor.

Nezih Eldem, Kemali Söylemezoğlu için Taşkışla çizimi, 1979
SALT Araştırma, Nezih Eldem Arşivi

SALT Araştırma’nın Nezih Eldem Arşivi’ni erişime açma çalışmalarına eşlik etmek üzere geliştirilen yeni bir program dizisiyle Eldem’in (1921-2005) üretimleri yakından incelenecek. 14 Kasım’daki ilk programda Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju, Eldem’in mimar, tasarımcı ve akademisyen kimliği; eğitime yaklaşımı ve yapılarında ayrıntılara dikkati; 1950’ler ve 1960’lar İtalyan mimarisiyle ortaklıklarıyla Türkiye mimarlık tarihindeki yerini değerlendirecek.

İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Öğretim Üyesi Tanyeli ile Kadir Has Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık ve Kent Çalışmaları Yüksek Lisans Programı ve MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı eğitim veren Tanju’nun söyleşisi (Türkçe) SALT Online YouTube kanalında yayımlanacak.

Eldem’in öğrencilik yıllarından akademik ve mesleki yaşamına uzanan ve konuşma, söyleşi, blog yazısı ve arşiv sunumlarından oluşan Mimarlığın Uç Beyi Nezih Eldem program dizisi, mimarın pratikleri üzerine çalışan veya düşünmeye istekli araştırmacıların öneri ve katkılarına açıktır.

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi, Kalebodur tarafından desteklenmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :