SALT Perşembe Sineması 2017 Sonbahar Gösterimleri

mimarizm.com / 12 Ekim 2017
Perşembe Sineması gösterimleri SALT Galata’da devam ediyor. Bu yıl çeşitli "ev" hâllerini irdeleyen Perşembe Sineması'nın sonbahar programı, kurgu ve belgesel 10 uzun metraj filmden oluşuyor.

©Dogwoof

5 Ekim  

Citizen Jane: Battle for the City [Yurttaş Jane: Kent İçin Mücadele], 2017
Yönetmen: ​Matt Tyrnauer
​92 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Türkiye'deki ilk gösterimi SALT Galata'da gerçekleştirilecek olan Citizen Jane: Battle for the City [Yurttaş Jane: Kent İçin Mücadele] (2017), aktivist Jane Jacobs'ın, kent plancısı Robert Moses tarafından 1960'larda New York'ta yürütülen kentsel dönüşüm projelerine karşı verdiği başarılı mücadelenin hikâyesini anlatır. İkili arasındaki çatışmalara odaklı belgesel film, Jacobs'ın kendi yaşadığı semt olan Greenwich Village'dan geçirilmesi planlanan otoban aleyhinde örgütlediği direnişi temel alıyor. Haklarını aramaktan çekinmeyen yurttaşların yıkıcı imar planlarına nasıl karşı koyabildiğine dair tarihî bir örnek sunan yönetmen Matt Tyrnauer, kent kavramını onun en büyük kahramanlarından birinin bakış açısıyla değerlendiriyor. 

*

The Kings of Summer©Pinema

12 Ekim    

The Kings of Summer [Yazın Kralları], 2013
Yönetmen: Jordan Vogt-Roberts
95 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

The Kings of Summer, ergenlik çağındaki üç erkeğin yetişkinliğe geçiş sürecine dair komik ve özgün bir hikâye anlatır. Özgürlüklerinin peşine düşen Joe, Patrick ve Biaggio evden kaçarak ormanda bir yaz evi inşa etmeye karar verirler. Ebeveynlerinin denetiminden ve büyüme sancılarından uzakta başlayan doğaya kaçış ve başkaldırı serüvenleri, kısa sürede arkadaşlık ve bir aileye ait olma hâlini sorguladıkları bir sınava dönüşecektir. 

*

Fuocoammare©FilmArtı

19 Ekim

Fuocoammare [Denizdeki Ateş], 2016
Yönetmen: Gianfranco Rosi
106 dakika
İtalyanca ve Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Son dönemdeki göçmen kriziyle gündeme gelen, İtalya’nın Lampedusa adası, Afrika ve Ortadoğu’dan gelen mültecilerin yeni bir hayat umuduyla Avrupa’ya ilk ayak bastıkları yerlerden biridir. Lampedusa’da aylarca yaşayarak sakinleriyle vakit geçiren yönetmen Gianfranco Rosi, 12 yaşındaki Samuele’yi yaşadığı toprakları ve uzak denizleri keşfederken takip eder. Adanın tarih ve kültürü ile gündelik yaşamına dair ipuçlarının izini sürer. Lampedusa’yı ve içinde bulunduğu insani krizi etkileyici bir şekilde betimleyen Fuocoammare, 66. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne layık görüldü ve aynı yıl 89. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Belgesel” dalında aday gösterildi.

*

Room©Pinema

26 Ekim

Room [Gizli Dünya], 2015
Yönetmen: Lenny Abrahamson
113 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Room, 9 metrekarelik penceresiz bir odada kapalı tutulan “Ma” ile beş yaşındaki oğlu Jack’in güç koşullar altında kurdukları anne oğul bağının dokunaklı ve merak uyandıran hikâyesini anlatır. Bütün hayatı bu odadan ibaret olan Jack, sıradan bir çocuk gibi, günlerini annesinden dinlediği masallar ve birlikte oynadıkları oyunlar ile geçirmektedir. Kendi yarattıkları bu gizli dünyada Jack’in eksiksiz ve tatmin edici bir yaşama sahip olması için büyük uğraş veren “Ma”, oğlunun merak duygusu karşısında daha fazla direnemeyerek bir kaçış planı yapar. Artık yüzleşmek zorunda oldukları güçlü bir hakikat vardır: gerçek dünya. Başroldeki Brie Larson, canlandırdığı “Ma” rolüyle 88. Akademi Ödülleri ve 73. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

*

Grey Gardens©Conserve Cinema 

2 Kasım    
Grey Gardens, 1975
Yönetmen: Ellen Hovde, Albert Maysles, David Maysles, Muffie Meyer
94 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Yüksek sosyetenin gözden düşmüş mensupları Edith Bouvier Beale ile kızı Edith eski “first lady” Jacqueline Kennedy Onassis’in pek tanınmayan akrabalarıdır. New York, East Hampton’daki 28 odalı bakımsız ve çürümeye yüz tutmuş konaklarında zengin bir yaşamı taklit eden ikili, esasında giderlerini dahi karşılayacak mali kaynaklardan yoksun durumdadır. Belediye meclisinin koyduğu yapı ve bahçe bakım kriterlerini yerine getiremeyen anne kız, tahliye tehdidiyle yüzleşmelerinin ardından Jacqueline Kennedy Onassis’ten yardım istemek zorunda kalır. Kült bir klasik niteliğindeki Grey Gardens belgeseli, muhteşem bir yapı ile onun yaşam dolu sakinlerine dair samimi bir portre sunuyor. 

*

Kollektivet©Kurmaca 

9 Kasım    
Kollektivet [Komün], 2016
Yönetmen: Thomas Vinterberg
111 dakika
Danca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

1970’lerde Kopenhag’da bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan Erik’e ailesinden büyük bir ev miras kalır. Kızları Freja’yı da alarak kentin zengin semtlerinden birinde yer alan bu eve yerleşen Erik ile eşi Anna, burada düşledikleri komün hayatını kurmaya karar verirler. Arkadaşlarının yanı sıra tanıdıklarını davet ettikleri eğlenceli ev toplantıları, partiler ve akşam yemekleri ile başlayan komün tecrübeleri ilk etapta çifti memnun eder. Bir süre sonra, hem aynı çatı altında gelişen arkadaşlık, sevgi ve birliktelik duyguları hem de komünün kendisi yasak bir aşk sebebiyle derinden sarsılacaktır. 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne aday gösterilen Kollektivet, çıplaklık görüntüleri içermektedir. 18 yaş altı için sakıncalı olabilir. 

*

Home Movie©Smugglers Site 

16 Kasım    
Home Movie [Evde Çektik], 2001
Yönetmen: Chris Smith
65 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Yönetmen Chris Smith, 2001 yapımı belgesel filmi Home Movie’de Chicago’da otomatik cihazlarla donatılmış bir evden Hawaii ormanlarında bir ağaç eve, Louisiana’da bir yüzen evden Kansas’ta terkedilmiş bir füze deposuna beş sıra dışı mekâna konuk oluyor. Evin anlamı ve bireyin toplum içindeki yerine dair bir sorgulamayı mümkün kılan belgesel, bu evlerin benzersiz ve yaratıcı sahiplerinin tuhaf hikâyelerini mimari olasılıklar ile ilişkilendiriyor. 

*

Aquarius©Kurmaca 

23 Kasım    
Aquarius, 2016
Yönetmen: Kleber Mendonça Filho
146 dakika
Portekizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Clara, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki sahil kenti Recife’de, deniz kenarında yer alan Aquarius sitesinin son sakinidir. Kentsel dönüşüm kapsamında, 1940’da inşa edilmiş olan sitenin yıkılarak yerine çok katlı bir rezidans yapılması planlanır. Evinden ayrılmayı reddeden 65 yaşındaki Clara, inşaat firmasının planlarına karşı koyarak artık hayatta olmayan eşinin yanı sıra çocukları, arkadaşları ve kendine dair anılarını koruma mücadelesine girişir. 69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve Queer Palmiye ödüllerine aday gösterilmiş olan Aquarius çıplaklık görüntüleri içermektedir. 18 yaş altı için sakıncalı olabilir. 

*

30 Kasım    
Yakında duyurulacak.

*

7 Aralık    
Yakında duyurulacak.

*

Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilen Perşembe Sineması gösterimleri her hafta saat 19.00'da SALT Galata, Oditoryum'da izlenebilir. Katılım ücretsiz olduğu etkinliklere rezervasyon yapılmamaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :