SALT Beyoğlu'nda Perşembe Sineması

mimarizm.com / 13 Mayıs 2015
SALT Beyoğlu'nda Perşembe Sineması

SALT, Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan Perşembe Sineması'na Haziran'da devam ediyor. SALT Beyoğlu'ndaki program, şehir hayatını irdeleyen uzun metraj ve belgesel sinema filmlerini bir araya getiriyor.

Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.


Program:

28 Mayıs, 19.00   
Francesco Rosi, Le mani sulla città [Şehrin Üzerindeki Eller], 1963

4 Haziran19.00    
Massoud Bakhshi, Tehran Anar Nadarad! [Tahran'da Artık Nar Yok!], 2006

11 Haziran19.00    
Patrick Keiller, London [Londra], 1994

18 Haziran19.00  
Documentarist 2015 kapsamında özel gösterim

25 Haziran19.00    
Aysim Türkmen, Çekmeköy Underground, 2014


Özetler:

Le mani sulla città [Şehrin Üzerindeki Eller] (1963)
Yönetmen: Francesco Rosi
105 dakika
İtalyan; Türkçe ve İngilizce altyazılı


©Intramovies

Bir işçi mahallesinde bir apartmanın çökme sahnesiyle başlayan bu film, felaketin ardından yürütülen soruşturmaya odaklanır. Olayların ortasında, zengin bir gayrimenkul yatırımcısı ve iktidar partisinin belediye meclisi üyesi olan Edoardo Nottola (Rod Steiger) vardır. Nottola, kişisel ve profesyonel çıkarları için devletin yeni konut projesini mümkün olduğunca kontrolü altında tutmaya kararlıdır.

Bu yılın Ocak ayında yaşamını yitiren Francesco Rosi'nin yönettiği film, gösterime girdiği 1963'te, Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülünü kazandı.

*

Tehran Anar Nadarad! [Tahran'da Artık Nar Yok!] (2006)
Yönetmen: Massoud Bakhshi
68 dakika
Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı


©Massoud Bakhshi

Bu "çılgın, dinamik ve ironik" film, izleyiciyi, planladıkları projeyi asla bitiremeyecekleri gerçeğiyle yüzleşen Massoud Bakhshi ve film ekibiyle Tahran tarihinde bir yolculuğa çıkarır. Bakhshi, bugünün Tahran'ını anlatabilmek üzere gerçek ve kurguyu muzipçe harmanlayarak bu büyük şehri alaycı ve eleştirel bir dille tasvir eder. Şehrin kuruluşundan hâlen nar yetişen küçük bir köye, herkesçe tanınan baskıcı otoritelerden suya sabuna dokunmayan isimsiz kitlelere, Bakhshi, tüm çelişkileriyle 150 yıllık bir tarihi belgelemeyi başarır.

Kurmaca, belgesel, komedi ve hatta müzikal üslupların birbirine karıştığı, deneysel nitelikteki Tehran Anar Nadarad! [Tahran'da Artık Nar Yok!] sıradışı bir şehir tarihi filmidir.

*

London [Londra] (1994)
Yönetmen: Patrick Keiller
82 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı


©British Film Institute

Bu film, John Major'un yeniden başbakan seçildiği, IRA bombalarının patladığı ve Windsor Kalesi'nde ilk çatlağın oluştuğu 1992 yılına ait bir güncedir. Yakın geçmişe dair acı hatıralar, olağandışı bir mizah ve çok çeşitli edebi anekdotlarla canlandırılır. Patrick Keiller'ın hayalgücü yüksek ve benzersiz filmlerinin her biri, görünmez "araştırmacı" Robinson ve onun aynı şekilde görünmez eşlikçisi olan film anlatıcısının birlikte çıktığı bir yolculuğu belgeler.

Dönemin muhafazakâr iktidarı altındaki Londra'yı anlatan filmde, Keiller'ın kendine özgü kamera kullanımı ve seslendirme tekniği dikkati çeker.

*

Çekmeköy Underground (2014)
Yönetmen: Aysim Türkmen
96 dakika
Türkçe; İngilizce altyazılı


©Metropol Film

Bir gecekondu mahallesinden lüks bir semte dönüşmek üzere olan bölgenin gençleri, bir yandan yetenek yarışmasına hazırlanırken, bir yandan da "arabesk rap" tarzı bir klip yapmaya uğraşırlar. Ancak, her ne kadar dans ve müzikle hayata tutunmaya çalışsalar da, İstanbul'un ışıltılı acımasızlığından kaçamazlar.

Yönetmen Aysim Türkmen'in bu filmine temel olan şehir kültürü araştırmaları, 2011'de SALT Beyoğlu'nda düzenlenen ve İstanbul'a dair güncel sorulara odaklanan 90 programında tartışmaya açılmıştı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :