SALT Perşembe Sineması 2017 İlkbahar Gösterimleri

mimarizm.com / 07 Mart 2017
SALT'ın Garanti Mortgage desteğiyle sürdürdüğü Perşembe Sineması'nın bu yılki programı, "ev" teması etrafında derlenen ve çeşitli ev hâllerini irdeleyen bir film seçkisinden oluşuyor.

The Wolfpack (2015) belgeselinden bir kare. ©Kurmaca Film

Önceki yıllarda şehir hayatının birey ve toplum üzerindeki yaptırımları ile devasa organizasyonların yapılı çevrede ve kültürde bıraktığı izlere dikkati çeken Perşembe Sineması'nın 2017 ilkbahar gösterimleri, 6 Nisan - 8 Haziran 2017 tarihleri arasında SALT Galata'daki Oditoryum'da gerçekleştirilecek. 

Ev, yaşanılan mekânı tarif etmenin yanı sıra ait olunan, özlem duyulan yerlere işaret eder. Evin somut hâli, mimarlık disiplininin bıkmadan işlediği, ürettiği, tekrarladığı, sorguladığı ve ancak, doğrudan yapımına en az etki edebildiği makûs bir konudur. Soyut hâli ise, güvenli bir sığınak olarak "yuva"dan bir halkı barındıran "vatan"a kadar uzanan ölçek ve kavram çeşitliliğine sahiptir. 

Güncel koşullar, hem temel barınma birimi hem de aidiyet kurulan yer olarak bu kavrama ilişkin mevcut tanımları zorluyor. Evin toplumsal yönleri, siyasi çatışmaların yol açtığı zorunlu yer değiştirmeler, ekonomik imkânsızlık ile iklim değişikliği kaynaklı yeni yaşama biçimi arayışları ve nüfus artışına bağlı konut sıkıntısı gibi meselelerle daimî bir gündem teşkil ediyor. Küreselleşmeyle artan profesyonel göçebelik ve turistlik evde olma hissi veren yapılanmalara yönelirken, web siteleri ve mobil uygulamalar aracılığıyla kiralanan evler dünyanın pek çok yerinde görülen basmakalıp bir estetiği kurguluyor. Rayiç yükselten bu tip kârlı alışverişlerin yanı sıra kentlerdeki dönüşümler, mahalleler kadar içerdiği evleri de kökten bir yeniden inşa süreciyle karşı karşıya bırakıyor.

Ev, mahrem bir mekân olarak içinde yaşayana dair izler taşır ve bu yönüyle karşı konulmaz bir merak uyandırır. Tasarım dergilerinden yan dairenin tıkırtılarına kolayca tetiklenen, insana has gözetleme duygusu, mekâna göre sahiplerinin kişiliğini yorumlama eğilimindedir. Buna uygun olarak sinemada ev, mimari bir duruşu yüceltmeye yeltendiği zamanlarda dahi, aslen kahramanın kimliğinin bir yansımasıdır. Perşembe Sineması, ev kavramıyla ilişkili tüm bu konulara, evi bir tasarım nesnesi, bir sığınma mekânı, bir ütopya, bir varoluş biçimi ve hatta bir yokluk olarak tarifleyen filmlerle odaklanacak.

Perşembe Sineması programlarında yer alan ve animasyon, kurmaca ile belgesellerden oluşan filmler, orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecek.

PROGRAM:

6 Nisan    
Crystal Moselle, The Wolfpack, 2015

13 Nisan    
Nicholas Hytner, The Lady in the Van [Zoraki Komşu], 2015

20 Nisan    
Tom Ford, A Single Man [Tek Başına Bir Adam], 2009

27 Nisan    
Ila Bêka ve Louise Lemoine, Barbicania, 2014

4 Mayıs    
Hayao Miyazaki, Tonari no Totoro [Komşum Totoro], 1988

11 Mayıs    
Lixin Fan, Gui tu lie che [Eve Giden Son Tren], 2009

18 Mayıs    
Andrey Zvyagintsev, Leviafan [Leviathan], 2014

25 Mayıs    
Rax Rinnekangas, The Melnikov House [Melnikov Evi], 2007

1 Haziran    
Yakında duyurulacak.

8 Haziran    
Yakında duyurulacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :