Pera Film’den Bienal Seçkisi: Ev Diye Bir Yer

mimarizm.com / 20 Ekim 2017
Pera Film, sezona Ev Diye Bir Yer başlıklı program ile devam ediyor. Pera Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı 15. İstanbul Bienali’nin “iyi bir komşu” sergisine eşlik eden program, ev temasından hareketle barınma ve aidiyet gibi kavramlara odaklanıyor.

“iyi bir komşu” temalı 15. İstanbul Bienali ev sahipliği yapan Pera Müzesi, küratörler Elmgreen & Dragset’in ev tanımından yola çıkan bir film programı sunuyor. 

Pera Film’in Ev Diye Bir Yer programı yalnızca barınma değil, aidiyet ihtiyacımızı da karşılayan evimizi kaybetme korkusundan yola çıkarak bienale eşlik ediyor.

Program, insanların evleriyle ilgili hikâyelerini ve kurdukları ilginç ilişkileri farklı açılardan inceleyen filmleri bir araya getiriyor. Amerika, Avrupa ya da Türkiye gibi farklı coğrafyalardan olmalarına rağmen benzer kaderlere sahip karakterler mercek altına alınıyor. Onları kabuslarıyla yüzleştiren olgu ise çoğu zaman kentsel dönüşüm ya da ekonomik kriz...  Aralarında kapı komşuları ya da birlikte yaşadıkları insanların tehdidi altında olanlar da var ki, işte onlar da tıpkı bienal gibi “iyi bir komşu”nun nasıl olması gerektiği üzerine düşündürüyor.

Programda yer alan filmler 

La SoledadProgramda yer alan La Soledad, bir ailenin ekonomik güçlükler nedeniyle evlerini satışa çıkarmaları sürecini işliyor. Yönetmenliğini Jorge Thielen Armand’ın yaptığı film, bir ailenin ekonomik güçlüklerle olan savaşını, kimi zaman şiirsel bir büyünün etkisinde kimi zaman bir belgesel gerçekliğinde perdeye yansıtıyor.

ZerreTerk edilmiş binalarla dolu bir semtte annesi ve kızıyla hayatta kalmaya çalışan Zeynep adlı karakterin hayat mücadelesini aktaran Zerre (Particle), içinde yaşadığımız şehrin klostrofobik yanlarını görünür kılıyor.

99 Homes99 Ev (99 Homes), evinden mahkeme kararıyla çıkartılan bir adamın ailesini kurtarmak için başka aileleri kendi durumuna düşürmeyi seçen ikili yaşamını konu alıyor. Ramin Bahrani yönetmenliğindeki film, Andrew Garfield, Michael Shannon ve Laura Dern gibi yıldız oyuncuları bir araya getiriyor.

LeviathanGünümüz Rus sinemasının muhalif isimlerinden Andrey Zvyagintsev’in yönetmenliğini yaptığı Leviathan, belediye başkanı tarafından toprağına el konulmak istenen Kolya’nın, avukat arkadaşının desteği ile sisteme karşı açtığı savaşı anlatıyor.

Versay Kraliçesi Versay Kraliçesi (The Queen of Versailles), Siegel Ailesi’nin Versay Sarayı’ndan esinlenerek yaptırdığı lüks evlerinin yapım sürecini belgeliyor. Filmin yönetmen koltuğunda ünlü fotoğrafçı Lauren Greenfield oturuyor.  

Eastern BoysDoğulu Çocuklar (Eastern Boys), kişisel alanını ve iç dünyasının kapılarını açtığı bir yabancının tuzağına düşen çaresiz bir adamın, vicdanı ve korkularıyla yüzleşmesini konu alıyor. Film, 120 BPM ile bu yılki Cannes Film Festivali’nin Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan yönetmen Robin Campillo’nun imzasını taşıyor.

HomeBelgeselci Ursula Meier’in ilk uzun metrajlı filmi Yuva (Home), küçük evlerinde huzurlu bir yaşam süren aile bireylerinin, hemen yanlarındaki otobanın açılışı ile yaşamlarının bir anda tersine dönüşünü ele alıyor.

Köpekler Dustin Hoffman’ın başrolde yer aldığı, yönetmenliğini Sam Peckinpah’ın yaptığı Köpekler (Straw Dogs), inşaatı devam eden evlerinde, önce inşaatta çalışan işçiler tarafından, ardından komşuları tarafından zorbalığa ve şiddete maruz kalan çiftin korku dolu hikâyesine odaklanıyor.

Grey GardensBoz Bahçeler (Grey Gardens), gözlerden uzakta, yıkılmaya yüz tutmuş köşklerinde bir arada ama birbirlerine rağmen yaşayan 80 yaşındaki anne ve orta yaşlı kızının yaşamlarını aktarıyor. Maysles Kardeşlerin yönetmenliğini yaptığı film, ABD’nin sansasyonel first-lady’si Jacqueline Kennedy’nin halası ve kuzeninin aralarındaki ilişkiyi belgeliyor. 
    
Ev Diye Bir Yer film programı, 6 Ekim – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında Pera Müzesi'nde ücretsiz izlenebilir.  


Gösterim Programı:

6 Ekim Cuma 
21:00  Yuva | Home (98’)

7 Ekim Cumartesi 
17:00  Leviathan (140’)

8 Ekim Pazar 
14:00  La Soledad (89’)
16:00  99 Ev | 99 Homes (112’)

11 Ekim Çarşamba
19:00  Köpekler |Straw Dogs (113’)

13 Ekim Cuma 
19:00  Leviathan (140’)

14 Ekim Cumartesi
14:00  Versay Kraliçesi | The Queen of Versailles (100’)
16:00  La Soledad (89’)
18:00  Yuva | Home (98’)

15 Ekim Pazar
13:00  Doğulu Çocuklar |Eastern Boys (128’)
16:00  Zerre | Particle (80’)
18:00  Versay Kraliçesi | The Queen of Versailles (100’)

2 Kasım Perşembe
19:00  Doğulu Çocuklar | Eastern Boys (128’)

10 Kasım Cuma
19:00  Boz Bahçeler | Grey Gardens (94’)
21:00  99 Ev | 99 Homes (112’)

11 Kasım Cumartesi 
14:00  Zerre | Particle (80’)
    
12 Kasım Pazar 
14:00  Köpekler | Straw Dogs (113’)
16:00  Boz Bahçeler | Grey Gardens (94’) 

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :