Mono Earth Sıkıştırılmış Toprak Duvar Atölyesi

mimarizm.com / 03 Haziran 2022
Can Cumalı ve Çağlar İşbilir yürütücülüğünde gerçekleşecek Mono Earth Sıkıştırılmış Toprak Duvar Atölyesi'nin son başvuru tarihi 7 Haziran 2022.

Atölye Metni

Kapadokya’nın eşsiz köşelerinden topladığımız benzersiz topraklar ve bunlardan elde ettiğimiz karışımlar ile bir duvar inşa etmeye ne dersiniz?

Sıkıştırılmış toprak tekniğinde derinleşeceğimiz ve ellerimizle tasarlayıp inşa edeceğimiz bir haftaya davetlisiniz.

Etkinlik, MONO EARTH işbirliği ile, KOAN AKADEMİ’nin ev sahipliğinde  10 – 12 Haziran 2022 tarihleri arasında Avanos / Kapadokya sınırları içerisinde gerçekleşecektir. Can Cumalı ve Çağlar İşbilir yürütücülüğünde gerçekleşecek olan atölye çağrısı için detaylar şu şekilde.

Atölyeye Kimler Katılabilir?

Atölye daveti, doğal yapım yöntemlerini öğrenmek isteyen ve toprak ile çalışmaktan keyif alan HERKESE açıktır.

Katılımcı Sayısı

Katılım 30 kişi ile sınırlandırılmıştır.

Rammed Earth (Sıkıştırılmış Toprak) Nedir?

Sıkıştırılmış Toprak, belli oranda ve türde nemli toprağın güçlü kalıplar eşliğinde basit makineler yardımı ile sıkıştırılarak inşa yapılabilecek sistem haline getirilmesidir.

Binlerce yıllık geleneksel kullanımının yanında modern arayüzü ve malzemenin doğasından gelen birçok avantajı ile doğal ve güçlü bir yapım yöntemidir.

Rammed Earth tekniği insanlık tarihinin zor zamanlarında ucuz konut inşa etmenin hızlı bir yolu olarak görülse de son zamanlarda sürdürülebilir mimarinin inşa yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Toprak yapım yöntemlerinin en ağırı olduğu bilinen yöntem, modern dokusu ve detayları ile dayanıklı doğal yapı tutkunlarının tercihleri arasındadır.

Neler Var Atölyede?

Kapadokya’nın büyüleyici atmosferinde toprağı dokunarak hissettiğimiz, hissederek öğrendiğimiz, öğrenerek tasarladığımız ama en önemlisi hep beraber ellerimizle ürettiğimiz bir hafta sizleri bekliyor.

Sıkıştırılmış toprak yapım tekniğinin detaylarının anlatılacağı atölyede toprak yapım pratikleri ve malzeme etkin tasarım detayları hakkında bilgiler verilecektir. Katılımcılar ile zenginleşecek atölyede KOAN Akademi bahçesinde sıkıştırılmış toprak yapım tekniği ile bir karşılama duvarı (totem) yapılması planlanmaktadır. Katılımcılar yürütücüler ile birlikte baştan sona elleri ile inşa edilecek çalışmanın bütün süreçlerini deneyimleme ve uygulama şansını yakalayacaklardır.

Atölyeden bazı başlıklar

Toprak nedir?
Toprak mineralojisi
Bir yapı malzemesi olarak toprak
Toprak yapım yöntemleri ve tasarım girdileri
Rammed Earth (Sıkıştırılmış Toprak)  nedir?
Toprak karışımları
Test bloklarının oluşturulması
Kalıp sistemleri
Sıkıştırıcılar ve kullanım biçimleri
Sıkıştırılmış toprak duvar inşası

Konaklama ve Yemek

Koan Akademi atölye sürecince bütün konaklama birimlerini yalnızca bizler için açıyor olacak. Pandemi koşulları nedeni ile 2, 3 ve 4 kişi kapasiteli odalar tek kişilik olarak siz katılımcılara Koan Akademi tarafından temin edilecektir. Bu nedenle sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak Koan Akademi’de konaklayarak bir araya gelebileceğimiz tek kişilik odalarda 20 kişilik kontenjanımız mevcut. (Bir yakınınız veya arkadaşınız ile odayı paylaşmak istemeniz durumunda organizasyonu bilgilendirmeniz yeterli. )

Her bir konaklama biriminin kendi duş, wc ve bahçe ile doğrudan iletişim kuran minik balkonlarının bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Birimler atölye öncesi hijyen kurallarına uygun olarak temizlenip havalandırılıp siz katılımcılarımızın kullanımına sunulacaktır.

20 kişilik kontenjan sınırlamasına takılmadan etkinliğe katılmak isteyenler için 10 adet çadır kontenjanı ayırdık. Koan Akademi’nin bahçesinde çadır ile konaklayabileceğiniz tatlı bir bahçe mevcut. Yeşilliklerin arasında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kendi çadırınla alanda konaklayabilirsin. Kendi evini sırtında taşıyanlara kapılarımız açık.

Yemek konusuna gelecek olursak. Koan Akademi’nin kendi bahçesinden masamıza gelecek olan 3 öğün yemek sizler için hazırlanıyor. Akademinin geniş bahçesinde sosyal mesafelere uygun masalarda 3 öğün yemek, atıştırmalıklar ve çay-kahve ikramları sizleri bekliyor.

Atölye Takvimi

Son Başvuru: 07 Haziran 2022 saat: 23:59
Başvuruların Sonuçlanması: 07 Haziran 2022 (Mail ve telefon ile bilgilendirilecektir.)

Rezervasyon ve Ödeme: Başvurusu kabul edilen katılımcıların rezervasyon bilgileri ödemeleri gerçekleştirdikten sonra taraflarına mail yolu ile iletilecektir. 08 Haziran 2022 tarihine kadar ödendi dekontlarının info@monoearth.co adresine gönderilmesi gerekmektedir. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda yedek katılımcılara hak verilecektir.

Atölye Tarihi: 10 – 12 Haziran 2022

Bizler heyecan ve titizlikle o güne hazırlanıyor olacağız. Kapadokya’nın güzelliğinde sıkıştırılmış toprak tekniğinin 30 özel insan ile buluşacağı bu atölyede görüşmek dileğiyle.

Atölye hakkında detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :