Mimarlarla Masallar Canlı Yayın Serisi

mimarizm.com / 06 Temmuz 2021
AtölyeMi ve Mimarizm iş birliğiyle gerçekleşecek ‘Mimarlarla Masallar’ canlı yayın serisinin ilk bölümü 8 Temmuz Perşembe günü Mimar Reha Benderlioğlu katılımıyla saat 21:00’da gerçekleşecek.

Mimarlarla Masallar” canlı yayın serisi mimarlığın doğasında olan 'eleştirme içgüdüsünü' bu sefer masallarla bir araya getirmeyi hedefliyor. Mimarlarla birlikte masalların mimari öğretileri, mekansal algıları, karakter analizleri, olay kurgusu, iyi-kötü algısı, toplumsal eşitlik konuları, çocuklara kattıkları, çocuklardan aldıkları gibi çeşitli konular eleştiriye sunulacak.

Moderasyonunu AtölyeMi‘den Merih Bengisu Yiğit’in yapacağı etkinliğin ilk konuğu bir çok üniversitede öğretim görevliliği yapan Mimar Reha Benderlioğlu ile 8 Temmuz Perşembe 21:00’da ‘Fareli Köyün Kavalcısı’ masalı, 12 Temmuz Pazartesi 21:00’da ise 2x1 Architects kurucularından Mimar Hakan Evkaya ile ‘Çizmeli Kedi’ masalı üzerine sohbet edilecek.

Mekansal algılarımızı çocukluğumuzdan beri güçlendiren ve hayal gücümüzün olmazsa olmazı masallar toplumu nasıl şekillendirmiş? Dinlediğimiz ve okuduğumuz bu masallar sandığımız kadar masum mu?

Bu soruların yanıtlarını 8 Temmuz Perşembe günü mimarizm YouTube kanalından dinlemek için tıklayın

 

*

AtölyeMi Hakkında

Mimarlığın temeli olan 'ARAŞTIR, SORGULA, ÜRET, KAZAN' pratiğini topluma kazandırmayı hedefler. 'Çocuk ve Mimarlık'la da karşınıza çıkan AtölyeMi küçük dostlarımızın yaşadıkları çevreyi farkında olmalarını sağlar. Bunu her biri özel tasarlanmış oyunlar aracılığıyla gerçekleştirir. Çocuk ve Psikoloji atölyeleri, oyuncak tasarımları, basılı ve dijital yayınlar, enstalasyon çalışmaları gibi daha bir çok konuda multidisipliner çalısan bir ekibe sahiptir.

Reha Benderlioğlu Hakkında

1948'de Ankara'da doğdu. 1972 yılında ADMMA Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Benderlioğlu, 1973-76'da TRT İnşaat Dairesi'nde, 1976-77'de serbest Mimar olarak, 1977-84 yıllarında TPAO  İnşaat Grubu'nda çalıştı.1978-80 arasında ADMMA Mim. Fakültesi Gece Bölümü'nde yarı zamanlı Öğretim Görevi yaptı. 1984 - 85 yıllarında, Çinici Mimarlık'ta büro şefi olarak görev yaptı. 1985 - 90 yıllarında GÜRİŞ A.Ş.'de çalıştı. 1990 - 2006 yılları arasında GÜGEF Güzel Sanatlar Eğt. Bölümü'nde, 1991 - 95 yılları arasında H. Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi İç mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nde Öğretim  Görevlisi olarak çalıştı. 2010 yılında, G.Ü. Eğt. Bilimleri Enstitüsü'nde Yüksek  Lisans eğitimini tamamladı.

Heykel, rölyef ve resim çalışmalarını aralıksız sürdürdü. 8 adet kişisel resim sergisi açtı.25 adet karma sergiye katıldı.

Benderlioğlu, 1992 yılından bu yana, aralıklı olarak Mimar Levent Timurhan'la birlikte, çeşitli mimari - sanatsal tasarım ve uygulamalara imza attılar. Özellikle de, hastane, tüp bebek - infertilite merkezi tasarım ve uygulamaları gerçekleştirdiler.

Halen plastik sanatların tüm dallarında tasarım ve uygulama çalışmalarını sürdürmekte, Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nde yarı zamanlı öğretim görevine devam etmektedir. 

Hakan Evkaya Hakkında

1979 yılında Ankara'da doğdu. GÜMMF Mimarlık bölümünden 2002 yılında mezun oldu. 2002-2009 yılları arasında Ankara’nın konusunda uzman bazı mimarlık ve iç mimari firmalarında tasarım şefi olarak çalıştı. 2009 yılında başladığı yaklaşık bir yıllık şantiye şefliği deneyimini tamamladıktan sonra 2010 yılında Kutlu Bal ile  “ikikerebir” in kurucularından biri oldu.

2010 yılından beri girilen ulusal mimari proje yarışmalarından birçok ödül alan Hakan Evkaya’nın yazılı ve görsel medyada kısa yazıları, söyleşi ve röportajları, ulusal ve uluslararası yayınlarda projeleri yayınlandı.

Profesyonel iş yaşamına ek olarak 2012-2013 yılları arasında GÜMF’de, 2013-2014’de ESOGÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev aldı Halen Atılım Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. 2013 yılı itibariyle MD1927 üyesidir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :